Viete, ako vás ovplyvňuje používanie sociálnych sietí?
Najčastejšie sa hovorí o tom, aké majú novodobé médiá – sociálne siete vplyv na spoločenský život užívateľov, prípadne ako dokážu ovplyvniť popularitu komerčnej značky. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako ovplyvňujú vaše telo a mozog?
Zakaždým, keď sa prihlásite na Facebook alebo na Twitter, prebehne vo vašom mozgu niekoľko chemických reakcií. Vedci vypracovali štúdiu, podľa ktorej majú sociálne médiá preukázateľný psychopatologický dopad na všetkých užívateľov.
Pocit uspokojenia
Keď trávite čas na sociálnych sieťach, do mozgu sa vám začne vyplavovať oxytocín, hormón známy svojimi upokojujúcimi účinkami.
Zakaždým, keď dostanete „upozornenie“, zaktivizuje sa v mozgu časť nazývaná nucleus accumbens, ktorá riadi pocit uspokojenia a radosti. Táto oblasť sa okrem „upozornení“ aktivizuje pri dobrom jedle, pri milovaní alebo pri zarábaní peňazí.
Prečítajte si aj: Facebook zvyšuje súkromie užívateľov
Infografika: Ako sa menia užívatelia?
Okrem oxycitínu sa používateľovi sociálnej siete do krvi vyplavuje aj adrenalín, ktorý výrazne urýchľuje vznik závislosti.
Odvykanie od sociálnych médií je náročnejšie než prestať fajčiť! Používanie sociálnych sietí dokáže v ľuďoch vyvolať rovnaký pôžitok ako fajčenie, pitie alkoholu, nakupovanie, spanie či sex.
Už po piatich hodinách surfovania na internete a sociálnych médiách sa vplyvom hormónov mení spôsob, akým váš mozog funguje.
Vplyvom týchto chemických reakcií sa znižujú kognitívne schopnosti ľudí. Schopnosť koncentrácie a udržania pozornosti klesla z 12 na 8 sekúnd. A to len v priebehu štyroch rokov.
Priemerný užívateľ strávi na Facebooku 81 hodín ročne. Za posledné tri roky sa počet ľudí, ktorí súčasne používajú viacero zariadení, späťnásobil.
Prinášajú sociálne médiá aj nejaké výhody? Pozitívnym faktom je, že ľuďom väčšinou záleží na svojej prezentácii, a teda si dávajú pozor na to, čo zverejňujú. Paradoxne, negatívom je prílišný rozmach narcizmu. U 90 % užívateľov je to prioritný dôvod, prečo vôbec sociálne siete využívajú.
lb