Pápež František šokoval! Chce diskusiu o homosexuálnych manželstvách

n 26.9.2014 11:46 - Zahraničie

Svätý otec vyhlásil, že cirkev by mala hovoriť o manželstvách homosexuálnych párov. Aká bola odozva cirkvi a verejnosti? Znamená to revolučný postoj v otázkach sexuality a akceptácie inakosti u katolíkov? 

Homosexuálne manželstvá sú ešte stále kontroverznou témou, kým v niektorých krajinách už sobáše homosexuálnych párov povolili, cirkevné obrady sú stále tabu. Pápež František ale načal túto tému aj v konzervatívnej katolíckej cirkvi. Newyorský kardinál Timothy Dolan pre britský denník The Telegraph uviedol, že pápež mu povedal: „Apeloval som na niektorých ľudí, prečo homosexuálne páry hneď odsudzujú bez toho, aby sa nad tým zamysleli.“

Ako kardinál uviedol, pápežove slová nevyzneli tak, že by cirkev homosexuálne manželstvá mala okamžite povoliť, ale tak, že si praje, aby sa o tejto problematike viac hovorilo v cirkevných kruhoch. „Cirkevní hodnostári by sa mali pozrieť na dôvody, prečo niektoré krajiny homosexuálne sobáše odobrili,“ vyhlásil.

PREČÍTAJTE SI AJ: Odvážny muž. Riskoval život, aby stretol pápeža Františka

Pápež František zdôraznil, že cirkev naďalej manželstvo považuje za zväzok medzi mužom a ženou. Zároveň však pripomenul, že spoločnosť v rôznych krajinách funguje v mnohých usporiadaniach, nad čím je potrebné sa zamyslieť.

Reakcia konzervatívcov

Vatikán je ale vo vyjadrenia svätého otca rezervovaný: „Nehľadajme v pápežových slovách viac, než povedal.“

ZAUJME VÁS: Vzťahy s cirkvou sa vyostrujú! Ľudia volajú po zmene

Hlava cirkvi zdôraznila, že by sme „nemali zabúdať na to, že každý človek má právo byť integrovaný do spoločnosti.“ Priznal aj to, že mnohí kňazi sú gayovia, čo je v poriadku, pokiaľ dodržiavajú celibát.

Konzervatívni cirkevní predstavitelia sú pápežovými slovami síce znepokojení, ale nevnímajú ich ako vyjadrenia v afekte, skôr ako snahu o modernizáciu cirkevného života.

lb, foto: TASR