Ilustračné foto (Zdroj: TASR)


Vzťahy s cirkvou sa vyostrujú! Ľudia volajú po zmene

25.08.14 - 18:08 - Slovensko

Financovanie cirkvi a jej odlúčenie od štátu je kontroverzná téma, ktorá sa čoraz častejšie spomína nielen v médiách, ale v celej spoločnosti. Občania rozbehli petíciu za úplné odlúčenie cirkvi od štátu. Momentálne štát hľadá nové spôsoby, ako by mohla byť cirkev financovaná.

Ústredným problémom financovania cirkvi sú jej majetky a netransparentné hospodárenie.

Otázka vrátenia majetkov

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský upozornil, že štát by sa mal zaoberať otázkou vrátenia majetku cirkvám, ktorý im v minulosti bol odobratý a ktorý slúžil vtedy pre dobro spoločnosti v oblasti školstva, výchovy alebo sociálnych služieb.

„V rámci toho, keby sa malo nejakým spôsobom meniť financovanie cirkví a náboženských spoločností, katolícka cirkev a všetky ostatné cirkvi, ktoré sú na Slovensku, si budú musieť položiť otázku, čo s majetkom, ktorý cirkvám ešte vrátený nebol. V diskusiách o odluke cirkví od štátu sa zabúda na skutočnosť, že cirkvám nebol vrátený všetok majetok,“ povedal Zvolenský.

Na druhej strane je dôležité upozorniť, že aj v súčasnosti sa štát podieľa na financovaní činnosti cirkvi. „Finančné nároky katolíckej cirkvi sú absolútne nenáležité, nemorálne a škandalózne. Katolícka cirkev dostala všetky nezákonne odobraté majetky späť v rámci reštitúcií. Už dnes je najväčším vlastníkom pôdy na Slovensku. Pripomínanie, aké dobro koná RKC pre spoločnosť v rámci sociálnych služieb, je farizejské, lebo cirkevní predstavitelia zámerne zamlčiavajú, že peniaze na tieto účely nedávajú z vlastných vreciek, ale na to dostávajú peniaze od štátu v rámci sociálnej politiky. Konečné údaje – kto koľko dáva na pomoc chudobným a sociálne vylúčeným – sú potom skreslené,“ vyhlásil rektor Akadémie médií Eduard Chmelár.

Stanislav Zvolenský (Zdroj: TASR)

Spochybnené krivdy z minulosti

„Z tej časti majetku sme dostali veľmi veľa nehnuteľností, ktoré boli zničené, do ktorých sme museli, na ich obnovenie, investovať veľké peniaze, to je reálna situácia,“ dodal predseda KBS na margo vrátenej časti majetkov.

„Ak sa RKC odvoláva na krivdy z minulosti, to jej naozaj neprekáža, že funguje podľa stále platného stalinistického zákona o financovaní cirkví zo štátneho rozpočtu z roku 1949?“ pýta sa Chmelár.

Majetnosť cirkvi kritizoval aj pápež František. „Pokrytectvo tých vysvätených mužov a žien, ktorí vyhlasujú, že žijú v chudobe, ale žijú ako boháči, uráža veriacich a poškodzuje cirkev," uviedol.

Bráni sa cirkev odlúčeniu?

Podľa bratislavského arcibiskupa, katolícka cirkev v súčasnosti nepotrebuje otvárať otázku financovania, ale na druhej strane sa tomu ani nebráni. „Je to otázka komplikovaná, ktorá sa musí postupne riešiť v pokoji," uzavrel Zvolenský.

Naopak, podľa slov Eduarda Chmelára: „RKC formálne tvrdí, že nemá nič proti odluke cirkvi od štátu, v skutočnosti sa jej zubami nechtami bráni."

Ľudia volajú po zmene!

Slovenská akadémia vied uskutočnila sociologický výskum, ktorý skúmal súčasný vzťah ľudí k cirkvám. Podľa výskumu ľuďom súčasný model nevyhovuje, až tretina Slovákov by si priala úplné odlúčenie cirkvi od štátu. Len 5 percent obyvateľstva je spokojných so súčasným modelom.

„Po posledných výskumoch verejnej mienky spanikárila, lebo vyšlo najavo, že ľudia súčasný model odmietajú. Robí všetko pre to, aby o svoje výpalné zo štátneho rozpočtu neprišla. Poistila si to aj v tzv. Vatikánskej zmluve, ktorá rozsahom právomocí udelených cudziemu štátu ohrozuje našu vlastnú suverenitu a tí, ktorí toto dovolili, sa pohybovali na hranici vlastizrady. Podľa môjho pevného presvedčenia by každá rozumná vláda mala takúto nevýhodnú medzinárodnú zmluvu z princípu vypovedať,“ reagoval Chmelár na zmluvy, ktoré podpísal Ján Čarnogurský počas druhej Dzurindovej vlády.

Mnohé európske krajiny už dávno odlúčili cirkev od štátu (napr. Francúzsko v roku 1904), alebo hodnostárov minimálne prinútili, aby cirkvi viedli verejné zoznamy majetkov, podávali daňové priznanie a mali transparentné účty o svojom hospodárení. „Princíp odluky cirkvi od štátu je plne prijatý francúzskou spoločnosťou a tvorí jeden zo základnyýh pilierov Francúzskej republiky." zareagovalo Francúzske veľvyslanectvo.

Marek Maďarič (Zdroj: TASR)

Momentálne kroky slovenskej vlády

Aj minister kultúry Marek Maďarič vyzval slovenské cirkvi a náboženské spoločnosti registrované na Slovensku, aby predložili podklady o svojom ekonomickom a majetkovom stave. Išlo o požiadavku ministerstva, z ktorej chcelo odvodiť svoje ďalšie správanie v otázke nastavenia funkčného, spravodlivejšieho financovania cirkví. „Niektoré cirkvi ich dali, niektoré nie. Je v ich záujme, aby nám dali čo najpodrobnejšie podklady," poznamenal Maďarič.

Šéf rezortu očakáva, že na jesennom zasadnutí komisie sa k nim zástupcovia cirkví a náboženských spoločností vyjadria k novým návrhom financovania a na základe toho sa vyprofiluje, ku ktorému z nich väčšina inklinuje. „Ide o zavedenie daňovej asignácie, tu ale musím poznamenať, že tento spôsob už raz cirkvi odmietli. Ďalej zavedenie príspevkov pre cirkvi v závislosti od počtu ich členov a tretím je ponechanie systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu, čo je vlastne súčasný model," priblížil Maďarič.

„Ak slovenská katolícka cirkev bude trvať na svojich nezmyselných požiadavkách a v rozpore s napomínaním pápeža Františka bude prahnúť po neoprávnených majetkoch, občania tejto republiky by mali žiadať, aby RKC vrátila všetky majetky, ktoré vo svojich temných dejinách skonfiškovala kacírom, heretikom, pohanom, protestantom, židom. Ak chcú vyrovnanie s minulosťou, tak komplexne a žalobcami budeme tentoraz my. Som pripravený túto hodenú rukavicu zodvihnúť, lebo tieto obludné lži už treba raz a navždy vyvrátiť.“ uzavrel Eduard Chmelár.

lb, Foto: TASR





Piatok 04.04.25 Meniny: Izidor
12:55:16
image_26620
  • Dnes
  • Zajtra
Slovensko
Slovensko

Zdroj: shmu.sk

  • Aj takto si tu žijeme
  • Kto mi dal vodičák?
image_28791
image_27871
Kurzový lístok
USD 1.1097 JPY 162.17
CZK 24.972 GBP 0.84163
HUF 401.58 PLN 4.1960
CHF 0.9538 BGN 1.9558
DKK 7.4613 RON 4.9774
SEK 10.7205 ISK 144.70
NOK 11.4235 TRY 42.0970
AUD 1.7448 BRL 6.2411
CAD 1.5636 CNY 8.0919
HKD 8.6311 IDR 18547.91
ILS 4.0919 INR 94.6325
KRW 1615.11 MXN 22.2230
MYR 4.9293 NZD 1.9047
PHP 63.295 SGD 1.4804
THB 38.046 ZAR 20.9522
= 1,11
viac kurzov »