Odluka cikrvi od štátu? Väčšina Slovákov je za

n 11.8.2014 15:58 - Slovensko

Väčšina ľudí na Slovensku je proti súčasnému systému fungovania medzi štátom a cirkvami. Skoro polovica Slovákov by bola za zavedenie takzvanej cirkevnej dane, čiže by boli financované predovšetkým z príspevkov svojich členov, a nie z verejných zdrojov.

K takýmto záverom sa dopracovali odborníci zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied v najnovšej štúdii s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku 2014. Ako vyplýva z výskumu, viac ako 31 percent Slovákov presadzuje úplnú odluku cirkvi od štátu.

Katolíkov preferuje iba 5 percent ľudí!

Vyše 26 percent obyvateľov Slovenska je za podporu cirkvi zo strany štátu ale len vo vybraných oblastiach verejného záujmu. S tým, že cirkvi majú získavať od štátu aj prostriedky na aktivity určené pre vlastných členov, súhlasí 5,26 percenta populácie.

O tom, že štát má podporovať hodnoty a záujmy tradičných kresťanských cirkví, je presvedčených 15,61 percenta, a to, že štát má podporovať a presadzovať záujmy najväčšej – katolíckej cirkvi, žiada 5,25 percenta ľudí.

Politikom a cirkvi to vyhovuje

Ako povedal sociológ ústavu Miroslav Tížik, výskum ukázal, že verejnosť vníma otázky vzťahu cirkvi a štátu inak ako naša cirkevná a politická reprezentácia. To si však predstavitelia cirkvi a politici uvedomujú, podotkol sociológ.

„Vedia, že sú to horúce témy, vedia, že ľudia sú nespokojní,“ vysvetlil. Cirkvi však podľa Tížika majú prirodzený záujem udržať súčasný model, lebo je pre ne výhodný. „Ani politici zatiaľ nemajú taký silný záujem to meniť, lebo z toho nemôžu získať nejaké veľké body,“ dodal.

Polovica ľudí je za cirkevnú daň

Výskum tiež ukázal, že takmer polovica populácie (46,51 percenta) je za zavedenie cirkevnej dane. Proti jej zavedeniu bolo 27,52 percenta opýtaných ľudí a 26 percent sa nevedelo rozhodnúť, alebo neodpovedalo.

Okrem iného prieskum sa zameral aj na ďalšie pôsobenie cirkví v spoločnosti a rovnako tak aj na ich vnútorné usporiadanie. Až takmer 80 percent obyvateľov na Slovensku si myslí, že duchovní v cirkvi by mali vykonávať len čisto náboženské činnosti.

Manželky kňazov?

Na druhej strane viac ako polovica Slovákov je za zmeny vo vyučovaní náboženstva na školách, keď podľa 13,4 percenta opýtaných by nemalo byť náboženstvo na školách vôbec, 20,84 percenta ľudí ho chce len na cirkevných školách.

Ústav skúmal aj názory verejnosti na aktuálne otázky v cirkvi. Viac ako polovica ľudí si vie predstaviť, že by sa kňazi mohli ženiť. Úplne s tým súhlasí tretina ľudí a viac ako štvrtina ľudí s tým súhlasí čiastočne.

Martin Odkladal, TASR, foto: TASR