Viac foto v galérii

Deň matiek a detí v Bunkovciach

n 16.6.2014 11:36 - Sobrance

V nedeľu 28. mája bolo v Bunkovciach v okrese Sobrance zvláštne popoludnie. Deti boli vysmiate a nedočkavé, mamičky sa chystali do nových šiat. Obloha nad dedinou sa zafarbovala do čierna.

Nikomu to však neprekážalo a deti sa s vravou hrnuli na miestne ihrisko, kde ich čakali dva kone, na ktorých si mohli zajazdiť. Vyskúšali to väčší i menší, niektorým sa naskytol pohľad z „konskej“ perspektívy po prvýkrát v živote.

Až keď blesky obkľúčili obec a hromy sa ozývali ozaj z blízka, bol najvyšší čas presunúť sa do priestorov kultúrneho domu, kde začínal program. Keď starosta obce Bunkovce, Václav Ličko, začal s príhovorom o tom, čo slovo matka značí, o tom ako sa Deň matiek slávi v iných krajinách, vonku sa strhla riadna prietrž mračien.

Na záver príhovoru starosta vtipne poznamenal, že o pokračovaní programu rozhodne počasie. „Dúfam, že budeme môcť pokračovať v programe, ako sme to naplánovali. Uvidíme, akí sme kresťania, či sme sa dostatočne modlili a prestane pršať alebo nie,“ dodal.

Na úvod vystúpili najmenšie deti

Na pódium hneď vystúpili, pod vedením pani riaditeľky Hamarikovej, deti z MŠ v Bunkovciach so svojimi básňami a piesňami o mamkách, mamičkách a ľudia v hľadisku sa v tichosti chichúňali nad milými tváričkami detí, ktoré sa občas vrteli či škrabali, uškŕňali a štuchali navzájom do seba. Také prirodzené, bez pretvárky, úprimné.

Deti na javisku vystriedala folklórna skupina Pajtašky z obce Lekárovce a pán Barančík z Kamenice nad Cirochou so svojou gitarou. Hudbou, spevom a pekným slovom spríjemnili nedeľňajšie popoludnie všetkým zúčastneným. Keď sa už vystúpenia chýlili ku koncu, na ľudí čakalo občerstvenie vo forme domácich koláčov a zákuskov, ktoré na tento deň pripravili šikovné členky Jednoty dôchodcov Slovenska v Bunkovciach.

Vozili sa i v koči

Po občerstvení každá mamička odchádzala s blahoželaním a farebným karafiátom v ruke. Ešte to však nebol koniec. Modlitby zrejme pomohli, keďže vonku naozaj prestalo pršať. Pred vchodom už čakali kone zapriahnuté do koča. Takúto radosť obyvateľom prišli spraviť pani Kenderešová a pán Barančík až z Kamenice nad Cirochou. Deti sa najprv obávali, postupne si však jazdu v koči po rodnej obci užili nielen deti a ich rodičia, ale aj najstarší obyvatelia obce.

Text a foto: (vl)