Viac foto v galérii

Martin Klus: Prichádza čas zodpovedných rozhodnutí a novej nádeje

n 14.9.2017 16:50 - Banská Bystrica

V našej tradičnej rubrike „Kto je kto“ Vám predstavujeme ďalšiu osobnosť banskobystrického regiónu. V tomto čísle je ňou poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Martin Klus.

Jeho meno a tvár si väčšina Banskobystričanov spája s komentovaním politických udalostí v tlači, rozhlase a televízii. V roku 2014 sa rozhodol prejsť na druhú stranu a stal sa poslancom Mestského zastupiteľstva. Pár týždňov na to dostal ponuku spolupracovať so stranou SaS na jej zahraničnopolitických témach.

V marci 2016 sa s 21 513 preferenčnými hlasmi stal poslancom NR SR a podpredsedom Výboru NR SR pre Európske záležitosti.


Vieme, aké reformy potrebuje EÚ a čo prospeje aj našim regiónom.

Ak by ste sa predstavovali celkom neznámemu človeku, čo by ste o sebe povedali ako prvé?

Záležalo by na tom, kde by to bolo. Najviac sa ľudsky cítim byť otcom, synom, partnerom a priateľom. Moja rodina a priatelia pre mňa vždy znamenali veľmi veľa. Som povolaním vysokoškolský učiteľ. Považujem to za poslanie, ktoré ma vždy napĺňalo.

Som človek, ktorému záleží na veciach verejných, preto som sa stal politológom a s rovnakým odhodlaním som robil viacero dobrovoľníckych aktivít. Okrem toho som nadšený športovec. Ako dieťa som trénoval moderný päťboj, atletiku, ešte nedávno hrával futbal a teraz sa venujem najmä behu, cyklistike a lyžovaniu.

Čo bolo vašou hlavnou motiváciou, prečo ste sa pustili do komunálnej politiky v banskobystrickom regióne?

Vyrastal som na sídlisku Rudlová – Sásová. Do mesta sa moji rodičia presťahovali tesne pred mojím narodením za prácou môjho otca, trénera atletiky v Dukle Banská Bystrica. Prišli sme zo Zvolena, kde vyrastala moja mama.

Som teda pôvodom aj srdcom človek, ktorý je s naším mestom aj krajom veľmi pevne zviazaný. Záleží mi na tom, kde a ako žijú moje deti, priatelia, rodina. A keďže cítim, že práve teraz je tá najvhodnejšia príležitosť zmeniť veci k lepšiemu, rozhodol som sa ísť do toho.

Som hrdý na našich športovcov a rád ich podporím vždy, keď je príležitosť.

Hovoríte, že rád športujete. Nechceli ste kráčať v otcových stopách?

Športu venujem voľný čas, pracovne som si vybral akademickú dráhu. Univerzita v Banskej Bystrici a neskôr v Trnave mi vytvorila skvelé podmienky, ktoré mi umožnili stať sa jedným z najmladších slovenských docentov i prorektorov.

V tom istom čase som bol jeden z najcitovanejších slovenských politológov. V priebehu niekoľkých rokov som poskytol stovky politických analýz domácim aj zahraničným médiám.

Ani v tomto období mi však nezostali ľahostajné otázky občianskej angažovanosti, a preto som sa naďalej zapájal do rôznych aktivít najmä v rámci dobrovoľníckej činnosti. Väčšina z nich bola zameraná na snahu okrášľovať naše mesto, ale aj zvýšiť občiansku či študentskú participáciu na veciach verejných. Od toho bol už len kúsok od aktívneho vstupu do politiky.

42 km maratón sa dá zabehnúť s úsmevom, ak vás sprevádza skvelý tím ľudí.

Bývate teraz viac v Bratislave alebo stále v Bystrici?

Maximum času sa snažím byť doma v Banskej Bystrici. Samozrejme, počas schôdzí NR SR som najmä v Bratislave. Okrem toho prednášam po celom Slovensku aj v zahraničí. Všetky ostatné dni sa však snažím byť najmä v našom kraji.

Tu sa doma naozaj cítim. Na miestach, kde v obchode stretávam spolužiakov, kde v kaviarni môžem pozdraviť bývalých študentov, kde poznám našu poštárku, mám možnosť vidieť sa so svojimi učiteľmi. Cítim, že sem patrím.

Aj preto ste sa rozhodli viesť tento kraj?

V prvom rade som sa odmietol zmieriť s tým, ako sa náš kraj po posledných krajských voľbách zmenil na čiernu dieru Slovenska. Župan, ktorý len nedávno pochodoval v uniforme s fakľou v ruke a ktorý sa dodnes vyžíva v neonacistickej symbolike totiž pre rozvoj kraja vôbec nič neurobil.

Práve naopak prišli sme o milióny z eurofondov, ktoré sa nám už nikdy nevrátia a prepásli príležitosti na pritiahnutie nových investícií a dobudovanie infraštruktúry. Bohužiaľ, kraj mu poslúžil len ako výťah do vysokej politiky a zamestnávateľ pre rodinu a spolustraníkov.

Prišiel preto čas dať kraju novú nádej, aby sa konečne stal miestom, kde sa oplatí pracovať, podnikať a žiť. My vieme ako na to. Máme tradične najlepší program, vďaka ktorému sa prvé výsledky dostavia už za prvých sto dní.

Stojí za mnou tím kandidátov na poslancov, ktorí sú zárukou efektívneho a vyváženého rozvoja kraja. A v neposlednom rade sú mojou oporou aj podporujúce politické strany, ktoré sú o. i. zárukou nulovej tolerancie korupcie, klientelizmu, či rodinkárstva. Ak nám občania dajú šancu, určite nesklameme.

V zime mením rôzne bežecké a cyklistické trate za fitko a lyžovanie.

Podobné slová čítajú občania od všetkých kandidátov. Prečo by mali uveriť práve vám?

Dám len dva príklady za všetky. Nekalkulujem s tým, že ak mi to nevyjde na župana, budem aspoň poslancom. Chcem, aby občania cítili, že to myslím s mojou kandidatúrou úplne vážne.

Okrem toho, ak sa stanem županom, tak ukončím môj mandát poslanca NR SR aj MsZ Banská Bystrica a budem sa výhradne starať len o náš kraj. Mám v pláne venovať mu všetko svoje politické úsilie.

Je to tak fér nielen voči občanom, ale ani sám si neviem predstaviť, ako sa dá naplno byť županom a zároveň tri týždne v mesiaci stráviť v Bratislave na schôdzi NR SR. Navyše spolu s riaditeľom úradu, finančným riaditeľom banskobystrickej regionálnej správy ciest, či vedúcou oddelenia sociálnych služieb a zdravotníctva, ako je tomu v súčasnosti.

Veľmi sa teším, keď ma príde do parlamentu pozrieť milá návšteva. S Viki a jej starostlivou maminou spolupracujeme na rôznych charitatívnych projektoch už niekoľko rokov.

A čo ten program, čo vlastne občanom ponúkate?

Ak som vyššie spomínal, že mienim kraju venovať všetko svoje politické úsilie, tak to vo veľkej miere súvisí hneď s prvým bodom programu, ktorý sme predstavili. Župan, ktorý sa o svoj kraj a občanov stará.

Pri mojich potulkách krajom sa mi najviac občanov sťažovalo na nedostatok pracovných miest a nedostavanú diaľnicu, resp. rýchlostnú cestu. Iste, dalo by sa nasľubovať, že počas môjho pôsobenia v úrade pribudnú desaťtisíce pracovných miest a stovky kilometrov diaľnic.

Pravdou ale je, že župan má len veľmi obmedzené kompetencie ako to zabezpečiť. Čo však župan urobiť môže, je klopať pravidelne a často na dvere, kde na to priamy dosah majú.

Vďaka mojej politickej a diplomatickej skúsenosti, ako aj kontaktom v rámci vlády, parlamentu, ale aj veľvyslanectiev, bánk a dôležitých inštitúcií, si trúfam povedať, že náš kraj môže v relatívne krátkom čase dostať viacero nových perspektív.

Samozrejme, máme komplexne spracovaný program aj na ďalšie dôležité témy, ktoré sú v priamej kompetencii kraja. Napr. školstvo, cestovný ruch, sociálne služby, ale aj hospodárenie, či spôsob riadenia kraja.

V každej z týchto činností sa dá dosiahnuť jednoduchá, no veľmi účinná zmena v prospech zvýšenia kvality života občanov nášho kraja. Bohužiaľ na detailný popis nemám v rámci tohto rozhovoru dostatok miesta.

Veľmi sa však poteším, keď si jednotlivé body občania pozrú na mojej webovej stránke, alebo vo viacerých tlačovinách, ktoré sme v poslednom období publikovali.

Zrejme najčastejšou otázkou, ktorú teraz dostávate je – vy alebo iný Kotlebov protikandidát. Tak teda – ako?

Moja odpoveď je jednoduchá. Strávil som veľa mesiacov tým, že som postupne navštívil všetky mestá a desiatky obcí v kraji. Hovoril som s ľuďmi, počúval som ich. Viem, čo tento kraj potrebuje a cítim, že mám dosť skúseností, energie a chuti mu to odovzdať.

A aby som to mohol robiť poriadne, vzdám sa aj poslaneckých mandátov. Súčasne vnímam, čo sa deje a aké hry sa rozohrali okolo postu nového banskobystrického župana. Nie som tomu rád – nemali by sme totiž hovoriť kto proti komu stojí, ale kto s čím prichádza.

Takto sa otvára letná sezóna v Dolnej Strehovej s novým županom.

Som si istý, že s programom, tímom a skúsenosťami, ktoré sú za mnou, máme čo ponúknuť. V jednokolovej voľbe, ktorou sa strany SMER­‑SD, SNS a Most pokúsili obetovať náš kraj mi je však jasné, že vo finále musí stáť len jeden, najlepší demokratický protikandidát súčasnému županovi.

V najbližších týždňoch ešte zabojujem, aby som to bol ja. Ak sa občania v prieskumoch vyjadria inak, zachovám sa zodpovedne. Budúcnosť nášho kraja totiž musí stáť nad osobnými záujmami kandidátov a dúfam, že to tak chápu aj ostatní.
 

doc. PhDr. Martin Klus, PhD., MBA

Patril k najcitovanejším slovenským politológom. Od roku 2003 pôsobí ako vysokoškolský pedagóg. V rokoch 2010 – 2014 pôsobil aj ako prorektor v Trnave a v Banskej Bystrici. Je dlhoročný dobrovoľník a aktivista. Ako poslanec NR SR zastáva pozíciu podpredsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti a člena Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Je tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém a mestský poslanec v Banskej Bystrici. Ako kandidát na župana v Banskobystrickom kraji získal podporu širokej koalície opozičných politických strán a viacerých občianskych iniciatív.

Redakcia Našich Noviniek ďakuje za rozhovor.