Viac foto v galérii

Prvý máj v Banskej Bystrici opäť dýchal históriou krásy na kolesách

n 10.5.2017 18:14 - Banskobystrický kraj

Už 28. krát sa v Banskej Bystrici stretli generácie majiteľov veteránov, aby sa o kúsky zo svojich zbierok podelili s verejnosťou. Krásny slnečný jarný deň, prvý máj, si na parkovisku Štiavničky užili tisícky návštevníkov.

Hlavnými organizátormi podujatia boli: Veterán klub Banská Bystrica, SAD Zvolen a Mesto Banská Bystrica. Za pomoci a účasti aj ďalších spolupracovníkov vystavili na obdiv historické vozidlá. Neboli medzi nimi len osobné, či nákladné automobily, ale aj autobusy, traktory, terénne autá, požiarne, záchranárske a žeriavy.

Novinkou tohto ročníka bol aj autobus s korbou naloženou zbierkou motocyklov. Vystavené exponáty si návštevníci mohli aj vyskúšať. Sadnúť za volant, nastúpiť, vystúpiť, pochytať, vyfotiť sa. To urobilo veľkú radosť mnohým, starším, ale aj mladším.

Takto bolo možné napríklad za volantom autobusu SAURER z roku 1941, ktorý premával aj na linkách v okolí Banskej Bystrice pristihnúť aj podpredsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, ktorý si tiež prišiel vystavené kúsky pozrieť.

Veľkú radosť chlapcom robilo aj štartovanie motora nákladného auta pod starostlivým dohľadom známeho bystrického zberateľa Mariana Polónyho, ktorý pred zrakmi zhromaždených divákov tento motor preložil historickým žeriavom z "nákladiaku" na zem.

Potom sa štartovalo, pridával plyn, pozorovalo, fotilo, každý chcel vyskúšať. Hrmotavý zvuk, do toho aróma nafty, ostré lúče jarného slnka, veľa ľudí a dobrá nálada. Medzi návštevníkmi bol aj primátor mesta Ján Nosko, ktorý sa tiež pri štartovaní motora na hodnú chvíľu  pristavil.

Na svoje si prišli všetci. Aj najmenší. Pre nich bol pripravený autobus Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen, polepený fóliou, ktorý mohli podľa svojej fantázie pokresliť a pomaľovať. Tak sa aj stalo. Veľmi radi a v celkom  hojnom počte sa na prekvapenie pridali aj dospelí. 

Vznikol krásny autobus, ktorého plášť ozdobili pekné rozmanité obrázky, či zaujímavé odkazy. Našťastie len veselé, vtipné, a hlavne, vyzývajúce k využívaniu verejnej hromadnej dopravy. Ako odmenu dostávali chutné jahodové cukríky. Zaľúbenci si mohli dať bozk z lásky pod rozkvitnutými čerešňovými halúzkami o kúsok ďalej.

Po prehliadke veteránov sa ich majitelia poobede pobrali ďalej, prešli aj ulicami mesta, aby sa potom vydali sa svoju prvú tohtoročnú  -  jarnú jazdu. Tým sa pre nich odštartovala nová sezóna.

Prvý máj v Banskej Bystrici sa vydaril. Vystavovatelia spolu s partnermi podujatia vytvorili opäť pre ľudí z mesta i jeho okolia deň plný zážitkov a príjemnej atmosféry. Veľa áut v blízkosti podujatia bolo samozrejme nových, boli to zaparkované autá návštevníkov.

Niektoré ich "ešpézetky" hovorili jasnou rečou. Na prvomájové stretnutie generácií zberateľov a obdivovateľov historickej krásy na kolesách sa prišli pozrieť aj rodiny zo vzdialenejších kútov Slovenska.

organizátori podujatia, foto: Miroslav Pôbiš