Viac foto v galérii

Vladimír „Dracula“ Moravčík: Chcem vychovávať nových šampiónov

n 8.3.2017 15:36 - Banská Bystrica

Tentokrát vám v rubrike „Kto je kto“ predstavíme ďalšiu banskobystrickú osobnosť. Je ňou známy thaiboxer Vladimír „Dracula“ Moravčík, ktorý je svetovým šampiónom v najprestížnejšej organizácii WMC a tohto roku vyzve na súboj držiteľa svetového titulu ENFUSION o ďalší majstrovský opasok.

Vladimír Moravčík získal prvý kontakt s Muay Thai počas vojenskej služby v Žiline. Po jej skončení začal trénovať v banskobystrickom klube Fire Gym, pod vedením trénera Martina Beláka. Poctivým prístupom k športu a správnou motiváciou byť najlepším thaiboxerom sa vypracoval na svetového šampióna.

Pokiaľ mu vydrží zdravie a vysoká športová výkonnosť, bude „Dracula“ boxovať ďalej, ale už sa pripravuje na trénerskú dráhu. Vo svojom tréningovom centre Dracula Gym, ktoré sa čoskoro otvorí na najväčšom banskobystrickom sídlisku v Sásovej v rámci novej Šport Zóny, sa chce venovať mladým športovým talentom.

Moravčík je zároveň jednou z tvárí Múzea SNP a aktuálne aj jedným z ambasádorov Európskeho mesta športu 2017 v Banskej Bystrici. Viac o ňom sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

Vlado, vlani v apríli si získal titul interkontinentálneho šampióna najprestížnejšej thaiboxerskej organizácie WMC (World Muaythai Council) v kategórii do 76,2 kg v súboji s Thajčanom Kemom Bernenungom. Iní špičkoví športovci zväčšia končia na vrchole svojej kariéry, Ty však pokračuješ ďalej, čo Ťa k tomu motivuje?

Chuť víťazstva, to je moja hlavná motivácia a zapísať sa do dejín thajského boxu na Slovensku. Vždy som chcel patriť medzi najlepších, to ma motivuje.

Po interkontinentálnom titule si túžil už v roku 2012 v Banskej Bystrici v súboji s thajskou jednotkou Yodsanklaiom Fairtexom. Vtedy to nevyšlo, ale po štyroch rokoch si to dokázal, aká to bola cesta?

Áno, titul WMC som vždy chcel, cesta to bola dlhá, ale pekná. Po 15 rokoch som to dokázal. Po prehre s Yodsanklaiom to bolo veľmi ťažké, ale čo je dnes v živote ľahké?

V máji budeš v Žiline boxovať bude bojovať o svetový titul ENFUSION LIVE v kategórii do 80 kg a si vyzývateľom aktuálneho držiteľa tohto titulu Maročana Hichama el Gaoujiho. V čom sa líšia pravidlá Enfusion od WMC?

Hlavný rozdiel je v tom, že WMC je pod pravidlami thajského boxu, kde sa môžu používať údery aj lakťami, ale v ENFUSION je to bez lakťov, inak sú pravidlá veľmi podobné.

Aká je Tvoja doterajšia bilancia zápasov v thaiboxerskom ringu?

86 profi zápasov, z toho 78 výhier (29 KO), 1 remíza a 7 prehier. Získal som 4 svetové, 2 Interkontinentálne a 3 európske tituly rôznych prestížnych asociácií.

Si v plnom tréningovom zaťažení, ako sa cítiš pred týmto dôležitým zápasom a trúfaš si dobyť ďalšiu métu vo svetovom profiringu?

Cítim sa fajn, nie som zranený a to je hlavné. Výzvy mám rád, takže sa teším, že som dostal ďalšiu možnosť boxovať o svetový titul prestížnej organizácie Enfusion Live do 80 kg (idem o váhu vyššie ako minulý rok) proti kvalitnému borcovi, ktorý je jeho aktuálnym držiteľom, čiže ja som vyzývateľ.

Je o Tebe známe, že špeciálne stravovanie nie je Tvojou najsilnejšou stránkou, ako sa teda stravuješ pred zápasmi, akým bude ten májový?

Neviem kde ste toto počuli, ale moja strava je úplne top (smiech). Ale nie, jem všetko, čo moje telo potrebuje, je to jednoduché.

A ako je to s kondičkou prípadne psychologickou prípravou?

S kondíciou som podľa mňa bol vždy v pohode, aj keď to je otázka skôr na trénerov, tí ma v tom vidia najlepšie. Po psychologickej stránke som nikdy nemal problém, som dosť flegmatický typ, takže pred zápasmi som v úplnom kľude bez stresu.

Thaibox je tvrdý šport, ktorý chce rovného chlapa. Neprenasledujú Ťa nejaké vážnejšie zranenia?

Šport je to tvrdý, to áno, ale tých zranení nie je až tak veľa, ako v iných športoch. Mňa osobne celkom obchádzajú, keď nerátam zlomený nos, rebrá a zopár modrín.

Ono sa to možno nezdá, ale každé kolo v ringu je maximálna záťaž na organizmus, údery dávaš i schytávaš. Koľko Ti trvá dostať sa po zápase do normálu?

Relax je veľmi dôležitý, ale zasa to závisí od toho, o aký zápas išlo. Či to bol náročný titulový 5 - kolový zápas, alebo som vyhral KO v prvom kole. Ja si dávam po každom zápase týždeň pauzu.

Máš 35 rokov, je to pre boxera vek športovej zrelosti alebo pomaly rozmýšľaš o trénerskej dráhe?

Vek je v tomto športe veľmi individuálny. Sú boxeri, ktorí končia 20 - roční a sú i takí, ktorí boxujú ešte v štyridsiatke. Ja som začal s boxom pomerne neskoro ako 22 - ročný, takže sa necítim taký opotrebovaný, ale výkonnosť a zdravie mi ukážu, kedy je čas odísť do dôchodku.

Ktorí kľúčoví ľudia tvoria Tvoj tím a za čo im vďačíš?

Môj tím tvoria profíci, ktorí sú pre mňa zároveň kamaráti. Hlavný tréner Jožko Poliak, manažér Vladimír Piperek, sparring partner Martin Lauko, kondičný tréner Roman Švantner, mental coach Peťo Bielik, sport doctor Miro Sylvestr a v neposlednom rade it director Braňo Huťka.

Vďačím im hlavne za to, že pri mne stoja, ci už sme v zápasoch úspešní alebo nie, pomáhajú mi napĺňať moje sny, ako je teraz Šport Zóna a Dracula Gym. Nemôžem zabudnúť ani na sponzorov, lebo bez nich by som sa nemohol pripravovať na takej vysokej úrovni.

Generálnym sponzorom je SQM s.r.o., ďalej sú to LION CAR s.r.o., Ascomp s.r.o., SGS Holding, Mesto Banská Bystrica, Vostok Europe, Alpha Industries, Aone Nutrition a eshop Pre Bojovnikov.sk

Máš sympatickú manželku a šikovného malého syna. Ako Ti pomáha v športovej kariére rodina a budeme po čase vidieť v ringu aj malého „Draculu“?

Rodina mi pomáha najviac tým, že pre mňa vytvára doma prostredie, vďaka ktorému sa môžem plne sústrediť na svoju kariéru. Moji najbližší - manželka Petra so synom Matúšom, ale aj otec s bratom, ma chodia povzbudzovať. Za to ďakujem svojej rodine z celého srdca. Malý bubák bude robiť to, čo ho bude baviť, určite ho nebudem do ničoho tlačiť.

V marci sa bude v Sásovej otvárať nová Šport Zóna a Dracula Gym. Čo to znamená?

Otvorením Šport Zóny a zároveň aj Dracula Gymu sa mi splní môj obrovský sen. Poviem Vám, že to bude niečo špičkové - moderné športové centrum zamerané pre všetkých športuchtivých ľudí, ktorí chcú urobiť niečo pre seba a svoje zdravie. Pracujem na tom s ľuďmi, ktorí sú v dobrom slova zmysle rovnakí športoví fanatici, ako ja.Šport Zóna bude po dokončení sprístupnená pre širokú verejnosť.

V zrekonštruovanom prízemí mestskej budovy bude samotné tréningové centrum pod dohľadom odborných trénerov, s najmodernejšími tréningovými pomôckami, diagnostickým vybavením a občerstvením. Na poschodí sú situované multifunkčné priestory pre tanečné školy a rôzne pohybové aktivity (joga či zumba), ktoré na sásovskom sídlisku doteraz absentovali.

A čo Tvoja ďalšia športová a trénerská kariéra?

Športová dovtedy, pokiaľ mi to zdravie dovolí a budem môcť zápasiť na vysokej úrovni. Trénerská je jasná - Dracula Gym a vychovávanie slušných ľudí športom, lebo šport je fenomén tejto doby. Chcem sa venovať hlavne deťom a mládeži, vytvárať v nich pozitívny vzťah k športu, lebo v dnešnej dobe je to veľmi dôležité. A samozrejme vychovávať nových šampiónov, ktorí budú chcieť ísť v mojich šľapajách.

Si jedným z najpopulárnejších a najúspešnejších banskobystrických športovcov, tvárou Múzea SNP i Európskeho mesta športu 2017. Potrebujú mať deti a mladí ľudia vôbec svoje športové vzory, ktoré sa dokážu aj spoločensky angažovať v prospech správnej veci pre ľudí?

Podľa mňa áno. Ja keby som bol mladý človek a vidím, čo dokázal človek, ktorý predtým robil v Tescu a teraz otvára športové centrum či svoju školu a je známy v Banskej Bystrici, na Slovensku a možno trochu aj vo svete, tak určite by ma to motivovalo byť takým istým, jednoducho šiel by som za svojím snom (úsmev).

Myslím, že pre úspešného športovca by malo byť úplne prirodzené odovzdať niečo dobré a užitočné aj spoločnosti, v ktorej žijem. Preto som v meste Povstania prijal ponuku byť jednou z tvárí Múzea SNP a po získaní titulu Európske mesto športu 2017 byť aj jedným z jeho ambasádorov. Ktovie, raz sa možno objavím aj v politike, veď je to vec verejná (smiech).

Redakcia Našich Noviniek ďakuje za rozhovor.

Vladimír moravčík (1981) je najúspešnejší slovenský thaiboxer.

Úspechy:
Intekontinentálny šampión WMC 2016
Svetový šampión WFCA 2015
Európsky šampión WMC 2013
Svetový šampión I-1 WMC 2010
Svetový šampión W5 2010
Interkontinentálny šampión WPMF 2010
Európsky šampión WKN 2009
Víťaz Dodge trophy 2008
Svetový šampión I-1 WMC 2007
Európsky šampión S-1 2005
Víťaz Amatérskych otvorených majstrovstiev Poľska 2005

red, Foto: Monika Chabadová a archív VM