RANNÝ SERVIS: So septembrom sa rozlúčime letným počasím

n 30.9.2016 6:02 - Slovensko

Dnešná pranostika je absolútne mimo reality, čo nás pochopiteľne teší. Posledný pracovný deň tohto týždňa a zároveň posledný deň septembra nás príjemne naladí na víkend.

Pranostika na dnes

Na svätého Hieronyma sťahuje sa už k nám zima.

Počasie

Počasie ako cez kopirák, len vyššie dnné teploty. Kto by sa tomu na konci septembra netešil? Možné ranné hmly vystrieda jasné počasie letnými teplotami 22 - 27 stupňov. Aj severné oblasti Slovenska prekročia 20-stupňovú hranicu.

Obliesť sa treba na túry smerujúce do výšky presahujúcej 1500 metrov, kde bude len okolo 15 stupňov.

Meniny má Jarolím

Mužské meno Jarolím má grécky pôvod a v preklade znamená "sväté meno". Nositeľov tohto zvláštneho mena stretneme na slovenskom území len veľmi málo, vyskytuje sa skôr v Čechách.

Jarolímovia, ktorí majú meniny 30. septembra, sú muži obdarení pozoruhodnými schopnosťami. Vedia sa ovládať a radi plnia isté poslanie. Sú aj zdržanliví a miestami záhadní. Ide o schopných a serióznych študentov, ktorí sami rozhodujú o svojom živote.
Samozrejme, veľmi skoro sa rozhodnú aj pre povolanie. Nájdeme ich všade tam, kde sa vyžaduje prítomnosť kompetentného, múdreho, komunikatívneho a nezištného človeka.

Jarolímovia sa rýchlo unavia a sú citliví na duševné prepracovanie. Zvyčajne mávajú problémy s krvným tlakom a priberaním. Do jedálneho lístka by si mali zaradiť najmä hlávkový šalát, citróny, jablká a orechy.

Historický kalendár

SLOVENSKO

1901 - Začala sa v Bratislave skúšobná prevádzka Mestskej elektrárne - prvej elektrárne na Slovensku.

1938 - Mníchovská dohoda: Československá vláda a prezident ČSR vyslovili súhlas s uznesením mníchovskej konferencie o odstúpení pohraničných území (Sudety) obývaných nemeckou menšinou Nemecku. Následne bola aj československá armáda stiahnutá z pohraničia.

1957 - Narodil sa v Trenčíne divadelný režisér ROMAN POLÁK, od 1.1.2013 riaditeľ Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.

1980 - Narodila sa v Košiciach bývalá úspešná švajčiarska tenistka MARTINA HINGISOVÁ, bývalá jednotka svetového ženského tenisu.

2013 - Vyše 7 miliónov bločkov zaregistrovali spotrebitelia do historicky prvého žrebovania Národnej bločkovej lotérie.


SVET

1452 - Pre jednoduchosť sa uvádza, že v tento deň bola vytlačená prvá kniha na svete, dvojzväzková Biblia nemeckého kníhtlačiara Johannesa Gutenberga. Na základe historických štúdií však možno povedať, že v tom čase sa s tlačou knihy len začalo.

1908 - Narodil sa svetoznámy ruský huslista DAVID FJODOROVIČ OISTRACH.

1928 - Britský (Škót) biológ a bakteriológ Alexander Fleming objavil penicillium - pleseň potrebnú na výrobu antibakteriálnych liekov.

1929 - Začala pokusne vysielať britská televízna spoločnosť BBC.

1934 - Narodil sa rakúsky spevák a skladateľ populárnej hudby UDO JÜRGENS (celým menom Udo Jürgen Bockelmann), ktorý zložil viac ako 900 piesní a predal 105 miliónov hudobných nosičov. Zomrel 21.12.2014.

1960 - V americkej televízii mala premiéru prvá časť animovaného seriálu Flintstonovci. Išlo o prvý animovaný seriál vysielaný v hlavnom vysielacom čase.

1990 - Zomrel austrálsky spisovateľ, básnik a dramatik PATRICK WHITE, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1973. Narodil sa 28.5.1912.

2008 - V tlačenici v hinduistickom chráme v indickom meste Džódhpur zahynulo 224 ľudí a ďalších 400 utrpelo zranenia.

2014 - Zomrela americká pilotka GERALDINE "JERRIE" MOCKOVÁ, ktorá ako prvá žena obletela sólovo svet. Mocková v roku 1964 obletela na lietadle typu Cessna-180 okolo sveta za 29 dní. Narodila sa 22.11.1925.

red., TASR, shmú, Foto: ilustračné, shutterstock