Vynikajúci výkon Európy! Kanada - Európa 3:1. Škoda!

n 28.9.2016 15:14 - Zahraničie

Hokejisti domácej Kanady vyhrali v noci na stredu SELČ v prvom finálovom zápase Svetového pohára nad Tímom Európa 3:1.

Nevyspytateľný výberový tím z Európy si nachystal prekvapenie aj na finále turnaja a hneď na jeho začiatok.

Hektický úvod

Už prvá formácia Slovinca Kopitara s kvartetom Slovákov zatlačila kanadskú elitu a po 20 sekundách od úvodného buly sa zrodilo množstvo vzruchu. Hossa spoza bránky našiel pred ňou Tatara, jeho tutovku Price vyrazil a z dorážky Kopitar trafil v bránkovisku stojace korčule Webera.

Ku koncu akcie prišiel krošček na Hossu a outsider hral presilovku. V  nej si kanadský brankár opäť zachytal, ale potom Marchand skočil na ľad a v čase 2:33 úspešne zakončil vôbec prvú útočnú akciu svojho tímu. Hektický úvod...

Medzi prvým a druhým gólom Kanady mali obrovské šance Marchand a Kopitar, inak boli v hernej prevahe Európania. Lenže tretinu rozhodli dve individuálne chyby... Slovenský obor sa rozhodol pre komplikovanú rozohrávku v strednom pásme, z čoho Stamkos zavesil do poloprázdnej bránky vyšachovaného Haláka.

Opäť sa blysla  "Slovak line"

Aj druhé dejstvo otvorila aktivita Kopitarovej "slovenskej" línie, ale potom prišiel aj kolotoč tretej formácie Kanady a Tavaresova strela do žŕdky. Slovenský zadák Sekera pridal k svojmu vynikajúcemu defenzívnemu výkonu aj ofenzívne impulzy, najprv nebezpečným švihom od modrej aj kvalitnou rozohrávkou, po ktorej mal veľkú šancu Zuccarello.

Európania hrali naďalej inšpiratívne, tutovku mal na čepeli Niederreiter a excelentný Price zlikvidoval aj jedovatú dorážku Draisaitla. Neskôr sa po aktivite prvej európskej päťky dostal k puku tesne pred Priceom Tatar a v stopercentnej pozícii znížil na 2:1. Tento moment spôsobil veľmi-veľmi rozpačitý interval kanadského hokeja, ktorý trval až do druhého klaksónu.

Skórovať mohol aj Sekera

Javorový list akoby miestami zvädol. Žiaľ Sekera neprekabátil v sólo nájazde kanadského brankára. O "nenormálnosti" vývoja zápasu svedčil už len fakt, že do takejto šance sa dostal obranca, ktorý v oslabení namiesto návratu na striedačku dokázal dotiahnuť svoj výlet do zakončenia, v ktorom mu chýbal kúsok šťastia.

Podobne aj Hossovi či Vanekovi v presilovkovom závere tretiny. Okrídlený "zápasový plán" Kanady sa na zdrap papiera nepremenil vďaka nástupu do tretej časti. V prvých striedaniach sa vyznamenal aj Halák pri šanciach Stamkosa a O'Reillyho a rozpútal sa atraktívny obojsmerný hokej. Európania pokračovali vo vynikajúcom výkone, keď napriek dodržiavaným defenzívnym štruktúram neustále pôsobili aj v útočnom pásme, často veľmi nebezpečne.

Tatar medzi hviezdami

Chára skúsil Pricea prekvapiť z uhla, no následne Halák kapituloval tretíkrát - nečakane utlmený Crosby počas manévrov za bránkou vytiahol kúsok šikovnosti, vymyslel kros pred bránkovisko a nekrytý Bergeron nemal problém poslať puk za Haláka.

Striedačka sa rozhodla za stavu 1:3 hrať power play už tri minúty pred koncom, no posledným vzruchom zápasu bola Getzlafom nastrelená žŕdka opustenej bránky.

Spolu so Sidneym Crosbym a Patriceom Bergeronom sa medzi ocenené tri hviezdy duelu dostal aj Tatar.

Druhý finálový zápas je na programe v noci na piatok.

Sumár zápasu: 

Kanada - Tím Európa 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Góly: 3. Marchand (Bergeron), 14. Stamkos (Getzlaf), 50. Bergeron (Crosby, Marchand) - 27. TATAR (Seidenberg, Kopitar). Strely na bránku: 33:33. Rozhodcovia: McCauley, Sutherland - Murphy, Racicot, vylúčení: 2:1 na 2 min., presilkovky a oslabenia: 0:0, 18 377 divákov.

KANADA:

Price - Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - Bergeron, Crosby, Marchand - Perry, Toews, Couture - Stamkos, Getzlaf, Tavares - Duchene, O'Reilly, Thornton

EURÓPA:

HALÁK - SEKERA, CHÁRA, Josi, Seidenberg, Streit, Ehrhoff - HOSSA, Kopitar, TATAR - Zuccarello, Nielsen, Bödker - Hansen, Bellemare, Vanek - Niederreiter, Draisaitl, Rieder 

(byt, tasr), foto: TASR