Stred týždňa prináša pohodové počasie a Vašove meniny

n 28.9.2016 6:02 - Slovensko

Aj keď sa september pomaly ale isto blíži ku svojemu koncu, podľa počasia by sme mali mať dnes pohodový pracovný deň. Oslavujú Vašovia, tak prajeme všetko najlepšie.

Pranostiky na dnes

- Na svätého Václava býva blata záplava.

- Na Václava mráz nastáva.

Počasie

V poslednú septembrovú stredu očakávame na našom území zrána miestami hmly a nízku oblačnosť. Počas dňa bude na Slovensku jasno až polojasno, od severozápadu postupne pribúdanie oblačnosti.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 19 až 24 stupňov, severne 18 až 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov.

Fúkať bude prevažne juhozápadný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h).

Meniny má Václav

Mužské meno Václav má slovanský pôvod a jeho význam je “viac slávny“. Toto meno je obľúbené najmä v Čechách, na Slovensku sa vyskytuje zriedkavo.

Nositeľov oslovujeme Václavko, Vašo, Slávko.

Václavov, ktorí majú meniny 28. septembra, dosť ťažko pochopiť. Majú nepredvídateľné reakcie, sú nepokojní, odvážni a je otázne, ktorým smerom vyrazia. City a myšlienky z nich robia bytosti veľmi hĺbavé s vyhranenou životnou filozofiou.

Václavovia sa orientujú na také povolanie, kde môžu prejaviť svoje umelecké sklony. Sú životaschopní. Do jedálneho lístka by si mali zaradiť aj ryby, cesnak a čerešne.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastné farby Václavov sú tmavomodrá a červená. Ochranné rastliny puškvorec, bazalka, ochranné kamene rubín a diamant.

Historický kalendár

SLOVENSKO

1830 - V Bratislave sa konala posledná korunovácia uhorského kráľa. Ferdinanda V. korunoval za uhorského kráľa arcibiskup slovenskej národnosti Alexander Rudnay.

1895 - Most medzi Ostrihomom (dnes Maďarsko) a Parkanom (dnešným Štúrovom) bol sprístupnený ľuďom. S povolením panovníka most pomenovali po princeznej Márii Valérii.

1919 - Narodil sa v Čiernom Balogu lekár a operný spevák (tenor) GUSTÁV PAPP, ktorý sa od roku 1955 stal po zanechaní lekárskej praxe sólistom Opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Zomrel 7. 10. 1997.

SVET

935 - (Staršie pramene uvádzajú rok 929) - Zomrel (zavraždili ho v Boleslavi) české knieža z rodu Přemyslovcov SVÄTÝ VÁCLAV, patrón Čiech. Narodil sa okolo roku 907. 

1066 - Vylodili sa normandské vojská pri Pevensey (Sussex), čím sa začala rozhodujúca fáza boja o anglický trón. O niekoľko týždňov ho v bitke pri Hastingse získal normandský vojvoda Viliam Dobyvateľ.

2005 - Živého obrovitého kalmára druhu Architeuthis považovaného za prízrak hlbočiny zachytili po prvý raz na filmový materiál špeciálnou podmorskou kamerou japonskí vedci.

red, TASR, SHMÚ, foto: ilustračné, TASR