RANNÝ SERVIS: Slniečko nám spríjemní aj dnešný deň

n 27.9.2016 6:06 - Slovensko

„Na svätého Cypriána chladno býva často z rána.“ Tak nám vraví dnešná pranostika a nebude veľmi ďaleko od pravdy, no postupne sa počasie zlepší a čaká nás príjemný deň. 

Počasie

Na našom území bude prevažne slnečno. V nižších polohách bude príjemných 18 až 22 stupňov. Sever Slovenska bude chladnejší, ale koncom septembra 17 stupňov určite poteší.

Ráno si dávajte pozor na hmly. Pofukovať bude len slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m bude okolo 9 st.

Meniny má Cyprián

Mužské meno Cyprián má latinský pôvod a v preklade znamená „muž z ostrova Cypru“. Na Slovensku stretávame Cypriánov ojedinele.

Nositelia krstného mena Cyprián majú silný sklon uzavrieť sa do seba, pričom iných posudzujú s istou strohosťou. Sú veľmi subjektívni, dosť odmeraní a len zriedkavo sa pokúšajú vžiť do pozície iných, obetovať sa pre nejakú vec či bytosť.

Zvyčajne dobre odolávajú chorobám. Zvýšenú pozornosť by však mali venovať krvnému obehu a srdcu. Neprospievajú im mastné jedlá, vhodné sú pre nich jogurty s nízkym obsahom tuku.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú zelená a žltá. Ochranné rastliny valeriána a čakanka, ochranné kamene citrín a nefrit.

Asi najznámejším nositeľom tohto mena bol mních CYPRIÁN, nazývaný aj lietajúci mních, ktorý vynikal v lekárstve aj prírodných vedách a jeho životným dielom je Herbár z roku 1766.

Historický kalendár

SLOVENSKO

1840 - Uviedli do prevádzky prvú konskú železnicu na území Slovenska na trase Bratislava - Svätý Jur v dĺžke 15,2 kilometra. Východisková stanica sa nachádzala pred bratislavským hotelom Carlton a cesta trvala jednu hodinu. Projektantom železnice bol František Oto Hieronymi. Jej prevádzka bola zastavená v roku 1872. Bola to prvá konská železnica aj v rámci vtedajšieho Uhorska.

1864 - Narodil sa v Černovej (dnes mestská časť Ružomberku) politik, katolícky kňaz, náboženský spisovateľ, zakladateľ a predseda Slovenskej ľudovej strany - SĽS (neskôr Hlinkova slovenská ľudová strana - HSĽS) ANDREJ HLINKA, významná postava slovenského politického života v prvej polovici 20. storočia a hlavný predstaviteľ slovenského autonomistického hnutia. Zomrel 16. 8. 1938.

1902 - V Chicagu (USA) vznikol americko-slovenský robotnícky spolok Rovnosť.

SVET

1540 - Pápež Pavol III. potvrdil Spoločnosť Ježišovu - jezuitský rád založený Ignácom z Loyoly. Rád jezuitov výrazne ovplyvnil priebeh protireformácie.

1917 - Zomrel francúzsky maliar, grafik a sochár EDGAR DEGAS. Narodil sa 19.7.1834.

1938 - V Spojenom kráľovstve bol na vodu spustený najväčší parník na svete - Queen Elizabeth.

red, TASR, SHMÚ, foto: ilustračné