Európa - USA 3:0, favorita šokovali Gáborík a Halák

n 18.9.2016 15:43 - Zahraničie

Hokejový Svetový pohár v kanadskom Toronte odštartoval v sobotu senzačným víťazstvom Tímu Európa 3:0 nad favorizovaným mužstvom USA. Gólový účet turnaja otvoril slovenský útočník Marián Gáborík a jeho zásah vo 4. minúte a 19. sekunde bol napokon aj víťazný.

Gáborík pôsobil v druhej formácii Dána Fransa Nielsena, v bránke chytal Jaroslav Halák a štvorica v zložení Zdeno Chára, Andrej Sekera, Marián Hossa i Tomáš Tatar sa zišla v prvej línii kapitána tímu, Slovinca Anžeho Kopitara. Halák bol hviezdou zápasu, keď zlikvidoval 35 streleckých pokusov amerického tímu.
 V noci na nedeľu turnaj pokračoval druhým zápasom A-skupiny medzi Kanadou a Českom, v ňom Kanada zvíťazila hladko 6:0.

Prvá tretina pre Európu

Celá prvá tretina vyznela v prospech Tímu z Európy. Hneď prvú šancu po štyroch minútach využil Gáborík, ktorému v nájazde dvoch na jedného skvele narysoval pas na čepeľ Nielsen.

Tatar patril medzi hlavné postavy prvého dejstva, cítiť bolo celý prvý útok a naopak, americká elita bola zakríknutá.

Šach Draisaitla s Niederreiterom

Američania druhú tretinu odštartovali aktívnejšie, lenže slovenský brankár bol konsolidovaný a jeho spoluhráči nachystaní na kontry. V tých pôsobili veľmi presvedčivo, hoci Kopitar po skvelej práci Hossu v strednom pásme nájazd s Tatarom cez skvelý obranný zákrok Niskanena nevyriešil.

Onedlho v dobrej krídelnej pozícii pohrozil Gáborík. Kane sa odhodlal v nedostriedanej situácii roztočiť peklo v útočnom pásme, lenže Halák skvele zakročil a rozhodená formácia USA úplne prepadla, čo využili v duo-nájazde parádnym šachom na 2:0 Draisaitl s Niederreiterom. Európania udreli opäť v piatej minúte a vzápätí mali k dispozícii druhú presilovku, ale nevyužili ju.

Hlavičkový súboj

V závere tohto intervalu nastala skrumáž po Van Riemsdykovom odraze puku ramenom, Chára prehral "hlavičkový súboj" so Stepanom, ale hoci puk oblúčikom ponad slovenského brankára pristál v sieti, rozhodcovia gól neuznali. Po ubránení drvivého tlaku vyšla Tímu Európa aj tretia kontra. Po skvelej Ehrhoffovej práci po jeho návrate z trestnej lavice tečoval na 3:0 Bellemare Hansenovu strelu švihom.
Americký hon na "protivných" hokejistov z Európy mal gradovať v tretej tretine. Lenže Halák chytil niekoľko nebezpečných projektilov a poradil si aj v skrumážach počas dvoch oslabení.

A-skupina:
Tím Európa - USA 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Góly: 5. GÁBORÍK (Nielsen, Zuccarello), 25. Draisaitl (Niederreiter, Rieder), 39. Bellemare (Hansen, Ehrhoff). Strely na bránku: 17:35. Rozhodcovia: Dwyer, Sutherland - Heyer, Amell (všetci Kan.), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 18.959 divákov.