Bratislava hostí lídrov Európskej únie

n 16.9.2016 12:07 - Zahraničie

Začína sa hovoriť o Bratislavskom procese, čo je veľmi dôležité, pretože summit sa takto dostane do politických dejín EÚ. Slovenský premiér Robert Fico to vyhlásil na kontrolnom dni pred začiatkom tohto významného podujatia.

Hlavné mesto Slovenska dnes hostí po prvý raz lídrov všetkých členských krajín EÚ okrem Veľkej Británie.

Až 1100 zahraničných novinárov

"Je to summit, ktorý by som nazval summit - sebareflexia, summit - hľadanie východísk. Tento Bratislavský proces by mal pokračovať na Malte a potom na jar v Ríme, kde sa budú konať oslavy výročia podpisu Rímskych zmlúv," uviedol Fico.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák informoval, že na summit sa zaregistrovalo 343 delegátov, 1350 novinárov, z toho 1100 zahraničných. "Zhruba 500 dodávateľov sa podieľa na zabezpečení fungovania tohto podujatia. Bude tu 75 tlmočníkov a niekoľko desiatok osobných strážcov. Toto podujatie nemá na Slovensku obdobu, môže sa porovnávať iba so summitom Bush-Putin,“ povedal.

Hlavné mesto Európy

Bratislava je dnes podľa jeho slov nielen hlavným mestom Európy, ale mestom, na ktoré sa upiera pozornosť celého sveta. Dokazujú to podľa neho akreditovaní novinári z celého sveta - zo Spojených štátov, Mexika, Južnej Afriky i z Japonska.

"Našou úlohou je byť hostiteľmi, vytvoriť dôstojné podmienky preto, aby mali lídri možnosť v pokoji rokovať a hovoriť o budúcnosti Európskej únie. Robili sme všetko preto, aby sme takého podmienky vytvorili," dodal šéf rezortu diplomacie.

Zastaviť vlnu pesimizmu

Najvýznamnejšou úlohou summitu podľa slovenského premiéra je zastaviť vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko ďalšej možnej série referend alebo pokusov o oslabovanie. "Ak odštartujeme v Bratislave proces a povieme si, že EÚ je jedinečný projekt, na ktorom nám záleží, rovnako si priznáme nejaké chyby a súčasne pomenujeme konkrétne témy, na ktoré sa chceme v nasledujúcich mesiacoch sústrediť, tak to bude mimoriadne úspešný summit," konštatuje Fico.

Zároveň upozorňuje na to, že lídri musia hovoriť o tom, čo dnes ľudí najviac zaujíma. "Bude to predovšetkým téma bezpečnosti, nielen v duchu migrácie a terorizmu, ale aj ekonomickej a sociálnej. Budeme hovoriť o novom postavení Európskej únie ako svetového hráča, pokiaľ ide o globálnu politiku. Budeme hovoriť o nových formách komunikácie, pretože ako keby sa Únia ako celok nevedela predať," informuje premiér.

Podľa neho sa dá predpokladať, že diskusia bude aj kritická. "Veď inak by to nemalo význam. My nepozývame premiérov a prezidentov na výlet, my ich pozývame na veľmi vážnu diskusiu. Áno, môžeme očakávať, že budú aj vyjadrenia a diskusia, ktorá bude veľmi tvrdá," upozorňuje Fico.

Vyšlú Bratislavský list?

On sám by prijal, ak by do sveta vyslali tzv. Bratislavský list, proces, memorandum, ktoré pomenuje fakt, že stojíme za Európskou úniou, nič lepšie nemáme, a že je to mimoriadne pozitívny projekt, čoho príkladom je podľa neho aj Slovensko.
Minister Lajčák upozornil na výnimočnosť summitu. "Summit je historický aj tým, že doteraz sa lídri stretávali v Bruseli, aby riešili otázky finančnej krízy, bezpečnosti, migrácie. Toto je prvýkrát za desať rokov, čo sa stretávajú mimo Bruselu, prvýkrát vo formáte 27 a prvýkrát, čo sa budú venovať Európskej únii ako takej," vysvetľuje.

Na hrade i na lodi

Lídri budú rokovať na Bratislavskom hrade a neformálny obed si dajú na lodi. Bratislavský summit by mal byť akýmsi počiatkom procesu, ktorý bude prebiehať šesť mesiacov. Vrcholiť by mal v marci pri príležitosti osláv 60. výročia Rímskych zmlúv. Ako už viacerí predstavitelia avizovali, summit by mal byť vhodným priestorom na diskusiu lídrov o tom, kde sa momentálne EÚ nachádza a kam sa má uberať.
Počas prvého pracovného stretnutia sa lídri budú venovať diagnóze, kde sa momentálne EÚ nachádza. Počas pracovného obeda na lodi budú rozoberať problematiku brexitu a v rámci tretej časti rokovania bude diskusia venovaná konkrétnym krokom počas nasledujúcich šiestich mesiacov.

(tasr, byt), foto: TASR