Viac foto v galérii

Vrakuňa má osvetlenie na solárnu energiu

n 9.8.2016 12:45 - Slovensko

Mestská časť Bratislava-Vrakuňa v spolupráci so sponzorom dokončila inštaláciu osvetlenia Vrakunskej promenády pri Malom Dunaji. Chodník pre peších osvetľujú ekologické LED lampy napájané elektrinou zo slnka.

„Ide o unikátny projekt osvetlenia chodníka v dĺžke 550 metrov, ktorý si nevyžiadal žiadnu kabeláž a vďaka solárnym panelom svietime zadarmo,“ uviedol starosta Vrakune Martin Kuruc.

Cez deň sa nabíjajú, v noci svietia

Na nábreží pribudlo celkovo 37 lámp osadených v rozostupe 15 metrov. Ide o ekologické LED svietidlá napájané fotovoltaickými článkami. Lampy sa cez deň nabijú a v noci svietia vďaka elektrine uskladnenej v akumulátoroch. Jedna lampa vďaka úsporným LED svietidlám spotrebuje len 15 wattov energie, ale zato vydá zo seba až 600 lumenov svetla. Okolo polnoci sa lampy automaticky prepnú do úsporného režime a zapnú sa v prípade prechádzajúceho chodca. „Je to ďalší krok k tomu, aby sme sa v našej mestskej časti cítili bezpečnejšie,“ doplnil Martin Kuruc.

Pribudli lavičky, koše i sakuri...

Osvetlená alej je súčasťou projektu rekonštrukcie Vrakunskej promenády. Verejnosti bola sprístupnená koncom apríla tohto roku. Mestská časť v spolupráci so sponzorom opravila zvlnenú a poškodenú dlažbu, pribudlo 21 lavičiek, 11 smetných košov, 4 koše pre psov a 32 stromov čerešne sakuri.

„Chodník pri Malom Dunaji je obľúbenou oddychovou zónovou pre mnohých Vrakunčanov. Napokon, nie každá mestská časť sa môže pochváliť peknou promenádou pri vodnom toku,“ vysvetľuje starosta Martin Kuruc. „Za finančnú podporu a realizáciu tohto projektu veľmi pekne ďakujeme Martinovi Kúšikovi z Vrakune,“ dodal Martin Kuruc.

(byt), foto: (tz)