Občianske hliadky sa pravdepodobne rozrastú

n 7.7.2016 14:48 - Trnava

Myšlienka občianskych hliadok môže v budúcnosti prekročiť hranice ďalšej mestskej časti. Hliadky by mali opäť pomôcť najmä s verejným poriadkom.

V priebehu júna 2016 bola v meste Trnava zavedená prvá občianska hliadka, ktorá bola zorganizovaná v rámci mestskej časti Trnava- juh, do ktorej spadá aj sídlisko Linčianska.

Vytvorenie občianskej hliadky bolo v tomto prípade odpoveďou na množiace sa podnety občanov súvisiace s neprispôsobivými spoluobčanmi, na ktorých konanie často doplácala najmä čistota a verejný poriadok v tejto mestskej časti. Dnes sa tu však situácia už mení k lepšiemu.

Občiansky dohľad sa osvedčil

Významným prínosom občianskych hliadok pre danú mestskú časť v tom, že sa ich príslušníci v danej lokalite pohybujú nepretržite, v rámci svojho pracovného času, a pritom dohliadajú na verejný poriadok. V prípade zistenia porušenia zákona konajú operatívne, teda za pomoci dohovoru alebo ihneď privolávajú mestskú políciu, s ktorou veľmi úzko spolupracujú.

 

Prečítajte si tiež: Na poriadok mesta už dohliadajú aj občianske hliadky

Za mesiac činnosti prvej občianskej hliadky sa jej už podarilo zabojovať aj s hromadením nadrozmerného odpadu pri kontajneroch, či so spáčmi na verejných priestranstvách, ako to na zasadaní mestského zastupiteľstva predniesol člen výboru danej mestskej časti Jozef Čavojský. V niektorých prípadoch pritom najviac zaúčinkovalo obyčajné ľudské upozornenie a znalosť miestnych pomerov.

Hliadky zvažuje aj Prednádražie

No v Trnave nemusí zostať len pri jednej občianskej hliadke. Tento nápad už totiž oslovil aj príslušníkov ďalších mestských častí.

Skúsenosti s podobným modelom mala v minulosti aj mestská časť Trnava- západ, kde bol takýmto spôsobom zabezpečený dohľad nad obnoveným detským ihriskom na Beethovenovej ulici. V tomto prípade išlo o jedného pracovníka.

Rôzne mestské časti- podobné problémy

Dnes by sa však podobný typ dohľadu zišiel nielen na tomto detskom ihrisku, ktoré priamo susedí s venčoviskom, ale aj pri tunajšom najznámejšom pohostinstve, ktorého „štamgasti“ sú pre svoje neprispôsobivé správanie častými adresátmi výjazdov mestskej polície.

Avšak, ani odnášanie nadrozmerného odpadu na miesta, ktoré sú a to určené, dnes nie je tak bezproblémové, ako by sa to podľa počtu zberných dvorov v Trnave mohlo zdať.

Nakoľko sa 1. júlom zaviedla prísnejšia regulácia pre nakladanie s odpadom, práve takýto dohľad by veľmi pomohol s jeho dodržiavaním v meste, a to aj v takých miestach, kde sa množia prípady odkladania odpadu z okolitých obcí pred bránami zberných dvorov.

 

Prečítajte si tiež: Stále máte doma jediný smetný kôš? Čoskoro sa to zmení

Občianske hliadky majú perspektívu

Ako to uviedol predseda Výboru mestskej časti Trnava- západ („Prednádražie“) Matej Lančarič: „Myslím, že je reálne uvažovať o občianskych hliadkach v našej mestskej časti, osobne by som ich veľmi rád uvítal.

Príslušníci hliadky by mali byť dvaja a ich hlavnou povinnosťou by bol dohľad na dodržiavanie verejného poriadku a čistoty v danej lokalite, ktorá im bude zverená.“

Predchádzaniu problémov môže pomôcť aj telefonát

Avšak, nepísaným členom občianskej hliadky sa môžete stať aj vy, a to tak, že v prípade, že uvidíte niekoho porušovať zákon, prípadne viete o pravidelnom porušovaní zákona, budete kontaktovať mestskú políciu na čísle 159. Niekedy je totiž znalosť miestnych pomerov na nezaplatenie a polovicou úspechu pri odhalení páchateľa.

 

Text a foto: Adriána Kondlová