Slovenky prehrali úvodné finále s Azerbajdžanom 1:3

n 30.6.2016 21:30 - Slovensko

Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali úvodný finálový zápas Európskej ligy, keď v Nitre podľahli hráčkam Azerbajdžanu 1:3 na sety. Odveta je na programe v nedeľu 3. júla o 16.00 SELČ v Baku.

Slovenky začali nervóznejšie, často chybovali na podaní a sieti, čo útočné ladené hráčky Azerbajdžanu dokázali využiť. Zverenkyne Mareka Rojka prehrávali aj päťbodovým rozdielom (5:10), dobrou hrou však dokázali stiahnuť na rozdiel jediného bodu. Domáce volejbalistky doťahovali väčšinu prvého setu, ale zvrátiť negatívny vývoj sa im nakoniec nepodarilo. Azerbajdžanky si bez väčších problémov udržali komfortné vedenie a set vyhrali 25:19.

Druhý set patril Slovenkám

Začiatok druhého priniesol oveľa priaznivejší priebeh pre volejbalistky Slovenska, ktoré sa hneď od úvodu ujali vedenia. Domáce hráčky viedli 9:5, ale svojim súperkám umožnili otočiť z ich pohľadu na 10:9. Druhé dejstvo bolo oveľa vyrovnanejšie, navrch mali v prevažnej miere slovenské hráčky. V polovici druhého setu sa hráčky Mareka Rojka odtrhli na rozdiel štyroch bodov (18:14) a možnosť vyrovnať stav zápasu už nepustili z rúk. Slovenky získali druhý set 25:18.

Tretí set bol zlomový

Domáce volejbalistky pokračovali v koncentrovanej hre, v treťom sete viedli 5:2, Azerbajdžan však dokázal vyrovnať na 5:5. Hosťujúce hráčky sa následne dostali do vedenia 12:9, ale vlastnými chybami umožnili Slovenkám postupne otáčať nepriaznivo sa vyvíjajúci stav. Koncovka tretieho setu bola nakoniec mimoriadne dramatická, zverenkyne Mareka Rojka viedli 22:20, potom však stratili päť bodov a ich súperky nakoniec vyhrali 25:22.

Zlá koncovka

Zlá koncovka tretieho dejstva sa podpísala na Slovenkách, vo štvrtom dovolili hráčkam Azerbajdžanu jasne ovládnuť dianie na palubovke, keď viedli 8:1. Domáce volejbalistky sa dokázali vrátiť aspoň čiastočne do zápasu, ale taktovku mali stále v rukách hostky. Volejbalistky Azerbajdžanu triumfovali 25:20 a celý zápas vyhrali 3:1 na sety.

Hlasy po zápase

Marek Rojko, tréner SR: „Prvýkrát v sezóne si myslím, že sme neboli na úvod pripravení. Neviem to presne zadefinovať, ale taký veľký rešpekt sa ukázal na podaní, aký si proti Azerbajdžanu nemôžeme dovoliť. Potrebujeme hrať s nimi s tlakom a odvahou. V prvom sete sme boli vystrašení, dôsledkom toho bolo strašne veľké množstvo chýb na podaní. Človek potom nemá tempo, nemá sa čoho chytiť a nebol ani tlak, to je prvá vec. Zápas určite ovplyvnil prvý set, v druhom sa hráčky trochu otriasli a uverili tomu, že nemôžu hrať so strachom. Mňa mrzí záver tretieho setu, ktorý nakoniec rozhodol o výsledku. Netvrdím, že by sme vyhrali 3:1, ale Azerbajdžan bol dnes väčšinu zápasu lepší. Ten záver tretieho setu ide na vrub viacerým faktorom, ale to sú skôr naše volejbalové veci.”

Dominika Drobňáková, smečiarka SR: „Určite zamrzí takto prehrať zápas, ale myslím si, že to bolo o nás. Ak sa skoncentrujeme na ten ďalší zápas, tak to dopadne v náš prospech. V treťom sete sme sa dotiahli, prehrávali sme dosť vysoko, zase sme to neotočili. Bolo to o hlúpych chybách v útoku, keď to tak vezmem, tak sme si to v podstate sami prehrali. Samozrejme, že nič nie je stratené.”

TASR, foto: TASR

Európska liga žien, 1. zápas finále
      Slovensko - Azerbajdžan 1:3 (-19, 18, -22, -20)

      Zápas trval 110 minút, rozhodovali: Jankovič (Srb.) a Éva (Maď.), 400 divákov.
      Zostavy:
      Slovensko:
Abrhámová a Crkoňová po 14, Pencová 11, Drobňáková a Radosová po 7, Koseková 2, libero Valachová (Palgutová a Šmitalová po 2, Kuciaková 1), Tréner: M. Rojko
      Azerbajdžan: Rahimová 20, Poznyaková 13, Hasanová 10, Bayramová a Kulamová po 9, Habibová 2, libero Mamadová (Gurbanová 2), Tréner: F. Garayev