Trnava sa "vybicyklovala" do prvej desiatky

n 30.6.2016 11:29 - Trnava

Trnava si v súťaži samospráv „vybicyklovala“ pekné 9. miesto. Vďaka najazdeným kilometrom však bola zase aj o čosi čistejšia.

Využívanie motorovej dopravy nás totiž každoročne nestojí len peniaze, vynaložené na jej prevádzku, ale aj tisícky kilogramov oxidu uhličitého, uvoľneného do nášho životného prostredia.

Ten v ňom bojuje proti nám, najmä počas leta, tým, že prispieva k tvorbe skleníkového efektu, a teda aj k zvyšovaniu teploty prostredia.

No zaručene neprospieva ani nášmu zdraviu rovnako, ako mu neprospieva sedavý spôsob života. Jeho dopad na naše pľúca je pritom porovnateľný s fajčením.

Trnavčania sa rozhodli zmeniť trendy dopravy a to aj tým, že sa opäť zapojili do súťaže vyhlasovanej Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja s názvom Do práce na bicykli.

V roku 2016 súťažilo o 18 tímov viac

Na svoje bicykle tentoraz v meste vysadlo celkovo 42 tímov zložených so 140 Trnavčanov, čo predstavuje nárast oproti minulému roku o 18 tímov. Do súťaže sa tradične zapojil aj Mestský úrad Trnava, ktorý šetril naše životné prostredie za pomoci 10 tímov.

Celkovo sa Trnave podarilo najazdiť 20 495, 05 km, čo životné prostredie odľahčilo o 5 186,77 kg oxidu uhličitého. Tým sme si vybojovali spomedzi 60 zúčastnených samospráv pekné 9. miesto.

Vďaka nemu sme zároveň vysoko dominovali aj nad Piešťanmi, ktoré obsadili celkové 14. miesto. Práve tu je dnes cyklodoprava už bežným spôsobom prepravy.

Bicykle neodkladajte ani dnes

No význam cyklodopravy by sme nemali vnímať len v rámci trvania súťaže. Jej odkaz znie jasne- bicykle neodkladajte ani teraz a pokračujete ďalej v šetrení nášho životného prostredia aj naďalej.

Ušetríte si tým zároveň čakanie v zápchach a svoju peňaženku. No a svet je z dvoch kolies zaručene neporovnateľne krajší, než spoza skla tých štyroch.

 

Tesxt a foto: Adriána Kondlová