Porota na súťaži hodnotila 664 fotografií

n 30.6.2016 13:00 - Ružomberok

Dovedna 664 fotografií od 119 autorov posúdila počas tohto týždňa v Ružomberku odborná porota na 41. ročníku výstavy umeleckej fotografie členov Zväzu slovenských fotografov (ZSF). Mohli sa na nej zúčastniť aj členovia žijúci v iných krajinách. Po prvý raz bola porota zložená prevažne zo zahraničných odborníkov, predstaviteľov fotografických zväzov.

Predsedom bol Imre Horváth z Maďarska a členmi už tradične Věra Matejů, predsedníčka Zväzu českých fotografov, so svojím kolegom Rudolfom Němečkom a Kazimir Gajewsky z Poľska. Za Slovensko v porote pracovali predseda ZSF Ľubomír Schmida a Teodor Nagy z Fotoklubu Komárno.

Súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií. Vo voľnej téme mohli súťažiaci zaslať fotografie z najnovšej tvorby, bez ohľadu na žáner, vrátane digitálne upravovanej fotografie. Druhá kategória bola špeciálne zameraná na „Farby zeme“.

Víťazom 1. kategórie Zdeno Kostka

Podľa informácie tajomníka poroty Vladimíra Meleka, víťazom v prvej kategórii sa stal Zdeno Kostka z Liptovského Mikuláša, druhý bol Ján Macák z Nitry a tretí Ján Zahornacký z Kroměříža v Českej republike.

Ďalšie ceny a čestné uznania v hlavnej kategórii ešte porota udelila Martinovi Purtzovi z Popradu, Petrovi Pelachymu z Levoče, Miroslavovi Brtkovi z Likavky, Františkovi Holopovi z Komárna, Adriane Durkáčovej z Košíc a Jurajovi Vohnoutovi z Banskej Bystrice.

Na výstavu pôjde 192 fotografií

V druhej kategórii na prvom mieste porota vyhodnotila Silviu Vaculíkovú z Bratislavy, udelila aj dve ďalšie ocenenia pre Janu Sedláčkovú z Louky nad Veličkou v Českej republike a Alexandra Kharvata z Kyjeva.

Z celkového počtu zaslaných fotografií porota vybrala na výstavu 192 fotografií od 119 autorov zo 43 miest a obcí Slovenska, Česka, Rakúska a Ukrajiny. Slávnostná vernisáž spojená s odovzdávaním cien sa uskutoční 6. augusta o 10.00 hod. v priestoroch Fotoklubu Liptovského múzea v Ružomberku.

Výstava potrvá do 31. augusta 2016. Po skončení bude reinštalovaná vo viacerých mestách na Slovensku a v zahraničí.

Text a foto: TASR