Aj takto sa to dá- preklepy, ktoré nemali uzrieť svetlo sveta

n 1.7.2016 8:36 - Trnava

Poznáte to, dlhé hodiny práce a potom únavné kontrolovanie. Aj práca pri počítači má svoje úskalia. Pred niektorými preklepmi vás totiž neuchráni ani textový editor.

Nech sa snažíme akokoľvek, preklepom sa nevyhnete. Najhoršie sú pritom tie, ktoré dávajú zmysel. Len nie taký, aký by sme očakávali. Tie sa totiž nepodčiarkne ani váš textový editor a zvyčajne sa vysvetľujú najťažšie.

Pritom stačí len málo, aby sa dostali do éteru. Toto sú niektoré z tých, ktoré ašpirovali na uverejnenie.

Nezmysly, ktoré dávajú zmysel

„Napriek tomu, že bola na mieste polúcia do niekoľkých minút, páchateľa sa nepodarilo zadržať.“ (samozrejme išlo o políciu)

„Trnave sa najviac darilo v póze.“ (na Literárnom salóne sa najviac darilo zástupcom prózy, je to dokázané)

„Predvčerom ma zajali a nahnevali všetky televízne stanice...“ (ak hovoríme o dlhoročnom vojakovi z povolania, je tento preklep na pováženie. Tieto televízie však zaujali.)

Viem to automaticky

Sto krát opakované vyjadrenia, chronicky známe veci a predsa chyba? Niekedy zaperlí aj ten najväčší majster.

„...To Slovensko naše dosiaľ hrdo spalo...“ (aj vy si dávate ruku na srdce, že poznáte slová našej štátnej hymny? Niekedy sa „odpisovať“ od svojho spolu spievajúceho suseda nevypláca)

„Vážení poslanci, viceprimátori, vážený pán primár...“ (ani zázračné formulky niekedy nie sú stopercentné, ale pán primátor má našťastie pochopenie)

„Prijaté boli tieto všeobecne záväzné zariadenia“ (ani dlhé roky strávené na poslaneckej stoličke vás neochránia pred skomoleninami- prijaté boli samozrejme nariadenia)

Hovorím čisto po slovensky

Táto kategória býva veľmi hojne zastúpená pri oficiálnych príležitostiach a v rámci príhovorov. Ak prednášajúcemu nevonia spisovná slovenčina, občas je to aj počuť. Stačí sa pozorne započúvať. Hovoriť mäkko totiž neznamená hovoriť po slovensky. Skutočne bolo v diaľke „ťanky“?

Vďaka červenej- podčiarknuté a opravné

„patlament“ (parlament)

„oheň tak úplne zničil zariadenie v obávačke“

 „šašistický“ (fašistický)

Niečo zo školenia

Školenia nepatria medzi veľmi zábavné aktivity, najmä tie siahodlhé. No čo by ste povedali na to, ak by ste z úst školiteľky, v súvislosti s digitalizáciou, počuli túto pamätnú vetu:

„... údaje môžete archivovať aj digitálne na ú- jé- bé kľúč“

Myslíte si, že sa to nemohlo v žiadnom prípade stať? O pár rokov na rovnakom školení:

„... a môžete použiť aj ú-es-jé-bé kľúč.“

Nech už sa chybičky objavia kdekoľvek, zvyčajne potešia len tých, ktorých sa netýkajú. Napriek tomu k životu patria a vyhnúť sa im nedá. Preto ich skúsme brať s humorom. A to najmä dnes, kedy si pripomíname medzinárodný deň vtipkovania a vtipov.

Súvislosť s historicky prvým prevzatím predsedníctva Rady Európskej únie je tu však čisto náhodná.

 

Text a foto: Adriána Kondlová