Žilinský kraj privítal v minulom roku takmer 847 000 návštevníkov

n 30.6.2016 10:00 - Žilinský kraj

Žilinský kraj privítal v roku 2015 takmer 847 000 návštevníkov a v rámci Slovenskej republiky mu patrilo druhé miesto za Bratislavským krajom. Domáci návštevníci tvorili 67 percent a po nich nasledovali návštevníci z Českej republiky s 15 percentami.

Vyplýva to zo správy, ktorú v zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) predložila na začiatku tohto týždňa výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj (ŽTK) Iveta Chabadová.

Domáci turisti podľa nej začali, aj vzhľadom na bezpečnostnú situáciu vo svete, objavovať Slovensko.

Návštevníci sa vracajú

„A každý ten svoj kraj, to svoje miesto, kde býva. Vracajú sa k nám poľskí návštevníci, tvorili zhruba osem percent z celkového počtu. Sme veľmi radi, že toto číslo z roka na rok stúpa, pretože po roku 2008, keď Slovensko prešlo na euro, išlo rapídne dole tri či štyri roky po sebe. A zvyšok tvorili návštevníci z Nemecka, Maďarska, Južnej Kórey, bývalých štátov Sovietskeho zväzu – Ukrajiny, Bieloruska, Litvy, Lotyšska a samotného Ruska,“ povedala Chabadová.

Investovať sa oplatí

Predseda ŽSK Juraj Blanár pripomenul, že KOCR ŽTK je najväčšou organizáciou cestovného ruchu na Slovensku.

„Darí sa nám sieťovať všetkých poskytovateľov v rámci turistického ruchu, služieb, marketingu. ŽSK investoval z vlastných prostriedkov každoročne 120 000 eur a vďaka spolupôsobeniu s piatimi oblastnými organizáciami cestovného ruchu na území nášho kraja sme získali za štyri roky ďalších 354 000 eur zo štátneho rozpočtu. To je dôkaz, že zákon o organizáciách cestovného ruchu prináša svoje ovocie,“ podotkol Blanár.

Získali druhú priečku

Doplnil, že Žilinský kraj bol v počte prenocovaní takmer na úrovni Bratislavského kraja, ktorý bol najnavštevovanejší.

„Žilinský kraj dnes poskytuje 2,5 milióna prenocovaní. Predlžuje sa dĺžka ubytovania, na jedného návštevníka sa pohybujeme na úrovni 2,9 noci. Dokonca u zahraničných to už presiahlo tri noci. Je to postupný krok, a preto by som chcel poďakovať všetkým poskytovateľom služieb v turistickom ruchu, že spolupráca s našou krajskou organizáciou je dobrá. Ale budeme sa stále snažiť prinášať nové nástroje, inovatívne veci. Aby sme prezentovali náš kraj ako niečo, čo je unikátne nielen u nás na Slovensku, ale aj vo svete,“ dodal predseda ŽSK.

Text a foto: TASR