Tropické krajiny treba pri výbere dovolenky s malými deťmi zvážiť

n 29.6.2016 11:00 - Slovensko

Výber dovolenky s malými deťmi netreba podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR podceňovať. Pri jej voľbe je dôležité dať prednosť menej náročným krajinám, ubytovaniu v hoteli na dobrej úrovni a dostatočne dlhej príprave na cestu.

"Podmienky vyhovujúce dospelým môžu byť totiž pre deti nevhodné alebo zaťažujúce," vysvetlil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

S malými deťmi radšej nie

S deťmi do troch rokov neodporúča cestovať do tropických krajín. Podotýka, že okrem veku je dôležitý aj zdravotný stav detí, pred plánovanou cestou je nutné poradiť sa s detským lekárom, prípadne na oddeleniach pre cudzokrajné choroby. "Treba zvážiť cestovanie s chronicky chorými deťmi so špeciálnou liečbou alebo diétou," upozornil. Na cestu do cudziny odporúča vziať so sebou dostatok hračiek či kníh. Deti do jedného roka by podľa Rovného vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu. U tých starších sú vhodné opaľovacie krémy s faktormi 30 až 50, samozrejmosťou je pokrievka hlavy.

Navštívte lekára

Návštevu lekára pred cestou do iných krajín by nemal opomenúť ani dospelý. Dôležité je to najmä u ľudí, ktorí idú do krajín s nízkym hygienickým štandardom. "Lekár by mal poznať účel cesty, dĺžku predpokladaného pobytu, typ ubytovania, prostredie či spôsob stravovania," dodal. Ošetrujúci môže pacienta informovať o povinných či odporúčaných očkovaniach, liekoch na samoliečbu, prevencii niektorých ochorení či spôsobe, ako obmedziť riziká ochorení v zahraničí.

Text a foto: TASR