Počas víkendu ošetrili vo fakultnej nemocnici 135 cyklistov a korčuliarov

n 28.6.2016 10:00 - Žilina

Na urgentnom príjme vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline ošetrili počas uplynulého víkendu 173 pacientov, pričom až 135 ošetrení súviselo s pádom z bicykla či kolieskových korčúľ. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.

„S prichádzajúcimi slnečnými dňami narastá počet úrazov spôsobených pádom z bicykla či korčúľ. Len tento víkend sme ošetrili 88 dospelých a 47 detí. Išlo prevažne o zlomeniny, pomliaždeniny a odreniny,“ povedala vedúca lekárka oddelenia urgentného príjmu žilinskej fakultnej nemocnice Katarína Kacianová.

Lekári na urgentnom príjme počas víkendu ošetrili i päť kolapsov z tepla a dehydratácie. „Počas horúcich dní je dôležité dodržiavať pitný režim, nezdržiavať sa príliš dlho na slnku a vyhýbať sa extrémnej fyzickej námahe,“ dodala Kacianová.

Počty ošetrení upozorňujú

Cyklistický tréner Peter Zánický zdôraznil, že počet ošetrení spôsobených pádom z bicykla či kolieskových korčúľ je alarmujúci.

„Súvisí samozrejme aj s aktívnejším spôsobom využívania voľného času. Viac ľudí športuje a komunikácie pre cyklistov a korčuliarov sú na tento počet športovcov priúzke. Želal by som si, aby na úkor obchodných domov v budúcnosti vyrastali plochy pre športoviská. Čo sa týka cyklistov, veľký priestor vidím vo výchove na dopravných ihriskách. Tu sa budúci cyklisti naučia nielen dopravné značky, ale aj to, ako reagovať v kritických situáciách na cestách,“ podotkol Zánický.

Treba vedieť padať

Podľa hovorkyne žilinskej nemocnice je dôležitou súčasťou pri bicyklovaní či korčuľovaní ochrana hlavy – prilba, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a pri malých deťoch dozor dospelej osoby.

„Deti je potrebné viesť k lepšej koordinácii tela a naučiť ich, ako lepšie padať. Pokiaľ však už dôjde k úrazu, záleží na tom, čo má človek poranené a v akom vážnom stave je. Pri každom úraze hlavy by mal zájsť k lekárovi, aby sa vylúčilo závažnejšie poranenie,“ upozornila Jurčiová.

Text a foto: TASR