Ivica Vidrová vystavuje keramické a porcelánové objekty

n 28.6.2016 13:16 - Bratislavský kraj

Novú tvorbu vystavuje keramikárka Ivica Vidrová v bratislavskej galérii Nova. Keramicko-porcelánovú expozíciu nazvala ...od / do ... 
 

"Ten názov znamená od jedného neurčita do druhého neurčita. Je to výstava, kam sa dostane zrelá tvorba. Ivicu poznám od polovice 70. rokov minulého storočia a už vtedy abstraktne maľovala na keramiku či porcelán.

Iná plocha

Vtedajšie kruhové taniere vymenila za inú plochu, ale vo svojom typickom maľovaní pokračuje aj v súčasnosti. Tieto veci vytvorila minulú jeseň počas návštevy príbuzných v New Yorku, ale aj predtým," konštatoval jej kurátor Štefan Oriško.

V komornej galérii je najväčším objektom v okne sediaca šamotová Bába. November v New Yorku, Archeológia, Hlava, Catrina, Na nebo, Západ slnka a ďalšie malé aj väčšie porcelánové štvorcové diela v tvare obkladačiek pomaľovala farebnými kysličníkmi.

Niekoľko objektov vytvorila stáročnou japonskou špeciálnou vypaľovacou technikou raku. Atypické kužeľovité tvary majú diela Poháre, Mickey Mouse či polmetrové Dvojčatá. Vo výbere sú aj misky a vázy. Výstava potrvá do 5. septembra.

Ivica Vidrová (1943) študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu (SŠUP) v rodnej Bratislave (1957–1961) a v rokoch 1963–1969 na UMPRUM v Prahe Ateliér keramiky a porcelánu profesora Ota Eckerta. Dôležitý je jej prínos pre slovenskú keramiku nielen ako autorky, ale i ako pedagóga.

Viedla ateliér keramiky

Dlhoročne pôsobila na SŠUP a v rokoch 1995–2009 viedla Ateliér keramiky na Vysokej škole výtvarných umení. Podieľala sa na výchove niekoľko generácií významných slovenských keramických a konceptuálnych umelcov.

Zúčastnila sa na mnohých tvorivých alebo pedagogických pobytoch na Slovensku, v Česku, Turecku, Rakúsku a USA. Vystavovala doma i v zahraničí a jej tvorba je zastúpená vo viacerých významných galerijných a súkromných zbierkach.

(tasr), foto: TASR