Mesto je prekvapené z odchodu investora

n 28.6.2016 10:00 - Banská Bystrica

Mesto Banská Bystrica je prekvapené z rozhodnutia spoločnosti RKN Global k investičnému zámeru v priemyselnom parku Šalková, v časti Banskej Bystrice. Spoločnosť RKN Global totiž oznámila, že odmieta 18-miliónovú investičnú dotáciu ponúknutú Slovenskou republikou na konštrukciu a vývoj závodu na chránenú tlač v Banskej Bystrici.

„Nepoznáme dôvody, ktoré mohli viesť k takému, pre nás prekvapivému, rozhodnutiu. Celý proces komunikácie nejavil až do tejto chvíle známky akejkoľvek pochybnosti,“ povedala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová.

Zamestnali by 1 200 ľudí

Ako sa uvádza vo vyjadrení Marjam Lindsbro z RKN Global Europe, „spoločnosť RKN Global podstúpila kroky na získanie 71 miliónov eur prostredníctvom súkromných finančných prostriedkov, aby postavila závod na chránenú tlač v Banskej Bystrici, ktorý by zamestnával 1 200 ľudí. Plánovaný príspevok Slovenska vo výške desať miliónov eur v grantoch a osem miliónov eur vo forme daňových úľav bol spoločnosťou RKN Global považovaný za prijateľný príspevok zo strany vlády výmenou za obrovskú investíciu RKN Global vo výške 71 miliónov eur“.

Všetko je o politike

„Avšak pozitívna reakcia, ktorú RKN Global očakávalo od Slovákov na plánovanú investíciu v Banskej Bystrici, bola znížená neočakávaným odporom nesúvisiacim s RKN Global. Členovia politickej opozície a slovenský denník SME rýchlo zaútočili na premiéra Fica a jeho vládnu stranu, pretože načasovanie verejného oznámenia na 20. február 2016 predchádzalo národným voľbám, a preto bolo považované za podozrivé. Javí sa, že sa táto politická opozícia taktiež prejavila v útokoch na našich priemyselných partnerov z Ukrajiny, ktorí sú expertmi vo výrobe bezpečných dokumentov, ako sú pasy, biometrické občianske preukazy a platobné bankomatové karty. Tieto útoky obsahovali falošné obvinenia proti našim partnerom a proti RKN Global, boli uskutočnené bez toho, aby bola RKN Global poskytnutá príležitosť komentovať ich predtým, ako boli zverejnené, čo bolo v rozpore so slovenskými a medzinárodnými novinárskymi štandardmi. Navyše, Slovensko sa chystá predsedať EÚ počas obdobia veľkej neistoty vo svetle rozhodnutia Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ. Táto neistota urobí investíciu RKN Global ešte riskantnejšou,“ uvádza sa v spomínanom stanovisku.

Odmietli granty aj úľavu

„Aktuálna turbulentná politická atmosféra na Slovensku a v EÚ spôsobila, že by pre RKN Global bolo neopatrné pokračovať v tomto projekte a postaviť závod na chránenú tlač v Banskej Bystrici a viedla k tomu, že RKN Global odmietlo dotácie – granty aj daňovú úľavu poskytnutú slovenskou vládou,“ dodal zakladateľ RKN Global Ronald Noble.

Ako uviedla Sekerešová, mesto bolo oboznámené s projektovou dokumentáciou, pracovalo sa na dokumentácii pre posúdenie vplyvov na životné prostredie EIA. Všetky uvedené kroky vzbudzovali dôveru v úspešnosť uvedeného projektu.

Nové skutočnosti...

„Kontaktovali sme zástupcu spoločnosti RKN Global Europe a žiadali sme vysvetlenie. Pokiaľ sa objavia nové skutočnosti, vedenie mesta Banská Bystrica bude o nich informovať,“ poznamenala Sekerešová.

Text a foto: TASR