M. Lajčák navrhol stretnutie ministrov EÚ o budúcnosti Európy po brexite

n 27.6.2016 15:00 - Slovensko

Slovensko je pripravené usporiadať neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí 27 členských štátov Európskej únie k následkom britského referenda na budúcnosť Európy.

Uviedol to dnes v Prahe minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po stretnutí s rezortnými kolegami z krajín Vyšehradskej štvorky (V4), Nemecka a Francúzska. TASR o tom informoval hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Zasadnutie ministrov u nás?

"Navrhol som, že v najbližšom období zorganizujeme na Slovensku neformálne ministerské zasadnutie, aby sme dôkladne zhodnotili vzniknutú situáciu v Európe a ďalšie kroky, ako na ňu zareagovať," povedal Lajčák. "Boli by sme radi, keby rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov EÚ s Britániou boli maximálne konštruktívne, aby sme urobili všetko pre zachovanie komfortu našich občanov, podnikateľov a všetkých, ktorých sa odchod Británie z EÚ dotkne," zdôraznil ďalej minister.

Pražské stretnutie

S rezortnými kolegami z Vyšehradskej štvorky, Nemecka a Francúzska sa dnes v Prahe stretol Lajčák na základe pozvania Českej republiky - predsedníckej krajiny V4. Zúčastnení ministri spoločne skonštatovali, že je potrebné zabezpečiť jednotu a fungovanie EÚ a pripomenuli, že únia je projekt, ktorý naše krajiny potrebujú a treba urobiť všetko pre to, aby naďalej fungoval.

Treba nájsť príčiny vzrastajúcej nedôvery

"Musíme sa zamyslieť, prečo ľudia strácajú dôveru v európsky projekt a tu by mal začať každý od seba. Aj tu v Prahe sme sa zhodli, že tento proces obrody EÚ musí byť riadený členskými štátmi," uviedol Lajčák. Podčiarkol tiež, že začiatok výstupového procesu Británie by sa nemal zbytočne odďaľovať. 

Právne stále členom EÚ

"Treba zosúladiť právny stav a politickú realitu. Právne je Británia stále plnohodnotným členom Európskej únie, ale politicky - vzhľadom na výsledky referenda - je už v odlišnej situácii. To sa zosúladí až aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý sa vzťahuje na vystúpenie členskej krajiny z EÚ. Netreba sa, samozrejme, príliš ponáhľať, proces si vyžiada istý čas, ale nemožno to odkladať, lebo inak vznikne priestor pre rôzne interpretácie. Navyše ľudia v Británii aj v EÚ si zaslúžia vedieť, čo presne im britské rozhodnutie o odchode z EÚ prinesie," dodal Lajčák. 

V4, Nemecko a Francúzsko

Na dnešnej schôdzke v Prahe sa okrem neho na pozvanie ministra zahraničných vecí ČR Lubomíra Zaorálka zúčastnil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjartó, poľský minister Witold Wasczcykowski, nemecký minister Frank-Walter Steinmeier a francúzsky minister Jean Marc Ayrault.

Text a foto: TASR