Základná škola Petra Škrabáka má analematické hodiny

n 27.6.2016 19:00 - Dolný Kubín

Základná škola Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne je už šesť rokov zapojená do medzinárodného programu Zelená škola. Najnovšie v rámci neho pribudli v školskej záhrade slnečné analematické hodiny, ktorými sa škola môže pýšiť ako jediná na Slovensku. Analematické hodiny zostrojili pedagógovia v spolupráci so žiakmi v máji tohto roka. Ukazovateľom času je priamo tieň postavy.

„Ak si chcete odčítať správny čas podľa Slnka, postavte sa na dosku s vyznačenými mesiacmi a váš tieň ukáže na ciferníku presný čas. A Slnko neklame, ukazuje presne v každom ročnom období,“ vysvetlila riaditeľka školy Magdaléna Kubisová.

Ako ďalej uviedla, svojpomocne zostrojili aj solárnu sušičku, v ktorej sušia ovocie či zeleninu.

V solárnej peci uvaríte aj vajce

„Hneď vedľa sušičky máme solárnu pec, ktorá funguje podobne ako lupa. Antikorové štvorce upriamujú slnečné lúče do jedného bodu v strede skrinky. Táto energia je taká veľká, že dokáže uvariť aj vajce,“ doplnila.

Hlavným cieľom projektu je podľa nej ukázať nielen žiakom, ale aj širšej verejnosti spôsoby jednoduchého, lacného a šetrného spracovania potravín.

Využitie solárnej energie

„Zamerali sme sa najmä na solárnu energiu, pretože o jej jednoduchom využití je len málo poznatkov a platí všeobecný predpoklad, že je to drahé a málo funkčné. Už v priebehu práce a tiež pri prezentácii výsledkov sme museli odpovedať na veľké množstvo otázok, ktoré kládli nielen žiaci, ale aj naši kolegovia či rodičia. A tak sú vytvorené modely nielen funkčné, ale spĺňajú aj motivačnú, vzdelávaciu a reklamnú funkciu. Žiaci sa postupne stali zdrojom informácií pre svoje okolie. Plníme tak jeden z cieľov našej školy, a to učiť pre život a cez deti pôsobiť aj na rodičov,“ skonštatovala riaditeľka školy.

Prechádzka náučným chodníkom

Počas trvania programu vybudovali v areáli školy náučný chodník s rozličnými ihličnatými a listnatými drevinami, vyvýšené zeleninové aj bylinkové záhony, kvetinové hriadky, ovocný sad, v ktorom má každá trieda svoj strom, o ktorý sa stará.

Záujem detí priťahuje hotel pre hmyz, kamenná stavba pre jašterice, ale aj kompostoviská či akvárium.

O prírode v prírode

„Pribudli dve nové triedy v záhrade, kde sa žiaci učia o prírode priamo v prírode. Súčasťou areálu je aj jazierko a prírodná nádrž, v ktorej pozorujeme život vo vodnom biotope,“ opísala Kubisová.

Žiaci pomocou zabudovanej 6 000-litrovej nádrže zbierajú dažďovú vodu a postupne vytvárajú dažďové záhrady. V novovytvorených dielňach a s využitím nových pomôcok vytvárajú aj meteostanicu, ktorej súčasťou je anemometer, zrážkomer, vlhkomer, teplomer a ukazovateľ smeru vetra. Na vyučovaní sa tiež žiaci učili pripravovať si mydlá, balzamy na pery či krémy z prírodných surovín.

Text a foto: TASR