Francúzsky kohút po brexite už kikiríka

n 27.6.2016 17:00 - Zahraničie

Británia sa musí rozhodnúť, kto ju bude zastupovať na rokovaniach o jej odchode z Európskej únie.

Pre agentúru Reuters to dnes uviedol šéf francúzskej diplomacie Jean-Marc Ayrault. 

Francúzi súria

Ayrault zdôraznil, že Británia po odchode z únie nebude mať "automatický" prístup k jednotnému trhu EÚ, ako je to v prípade Švajčiarska, ak do tejto dohody nebude zahrnutý voľný pohyb kapitálu, pracovnej sily, tovarov a služieb. Ide o štyri základné slobody, na ktorých je postavené fungovanie EÚ.

"Je ale viac ako zrejmé, že Spojené kráľovstvo musí najskôr rozhodnúť, kto ho bude zastupovať, aby sme my mohli začať pracovať na tomto programe a stanoviť časový harmonogram," povedal Ayrault ku téme rokovaní medzi Londýnom a Bruselom, ktoré nastanú po aktivácii článku 50. Lisabonskej zmluvy.

Cameron má čas

Britský premiér David Cameron po referende znamenajúcom brexit uviedol, že zo svojej funkcie do troch mesiacov odstúpi, dovtedy ale odmieta aktivovať článok 50. Lisabonskej zmluvy. 

Lídri EÚ naopak žiadajú britskú stranu, aby čo najrýchlejšie začala rokovania o vystúpení, ktoré sa budú týkať aj takej dôležitej témy, akou je prístup Británie na jednotný trh EÚ. 

Johnson sa nevzrušuje

Bývalý londýnsky primátor a líder kampane za odchod z EÚ Boris Johnson sa snaží Britov upokojiť slovami, že ich krajina bude mať prístup na jednotný trh EÚ aj bez dohody s Bruselom o rešpektovaní voľného pohybu. Tak ako to má dohodnuté Švajčiarsko.

"Existujú krajiny, ktoré majú prístup k jednotnému trhu bez voľného pohybu osôb. To je prípad Švajčiarska. Ale to nie je automatická záležitosť. Treba predtým veľa tém prediskutovať, v prvom rade však musíme vedieť, čo presne chce Británia", upozornil Ayrault.

mm,TASR, foto: TASR