Poslanci navýšili rozpočet o 2 milióny eur

n 27.6.2016 16:00 - Žilina

Poslanci zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) schválili na dnešnom zasadnutí v Žiline druhú úpravu rozpočtu, ktorý navýšili o 2,072 milióna eur. „V bežných výdavkoch je to celkom o 138 000 eur, čo sa týka príjmov a výdavkov o 133 000 eur a v kapitálových je to 1,938 milióna eur. Vďaka kapitálovým výdavkom zabezpečíme ďalší rozvoj našich regiónov. Investície poputujú na Kysuce, Oravu, horné Považie, Turiec i do Liptova,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Doplnil, že samosprávny kraj v druhej úprave rozpočtu podporil pokračovanie projektu cyklotrasy BIKEKIA, ktorá spája popri Váhu hrady Strečno a Budatín.

„Vyasfaltovanie nového úseku bude stáť približne 156 000 eur, už v predchádzajúcej úprave sme schválili prvú časť financovania a dnes poslanci odsúhlasili zvyšných 49 600 eur. V regióne horného Považia získa finančné prostriedky aj Stredná odborná škola (SOŠ) poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline, a to 70 000 eur na rekonštrukciu strechy,“ uviedol predseda ŽSK.

Zateplia budovu a podporia školu

Centrum sociálnych služieb (CSS) ORAVA v Tvrdošíne podľa neho získa 80 000 eur, vďaka ktorým zateplí budovu na Ulici SNP a súčasťou zníženia energetickej náročnosti bude aj príprava prác na vybudovanie výťahu na zabezpečenie bezbariérového prístupu.

Študenti Spojenej školy v Nižnej budú môcť už čoskoro využívať nového priemyselného robota s príslušným softvérom.

„Na tejto škole dosahujú žiaci mimoriadne výsledky v oblasti robotiky a elektroniky, a preto pre nich vytvárame čo najlepšie podmienky,“ dodala riaditeľka odboru školstva Úradu ŽSK Dana Mažgútová.

Regióny Liptov a Kysuce

Nové investície získajú i regióny Liptov a Kysuce. SOŠ polytechnickej v Liptovskom Mikuláši poslanci schválili 90 000 eur na opravu hygienických zariadení a vybudovanie nového priestoru pre imobilných študentov.

Celkovo 80 000 eur využije Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré je správcom hradu Likava a zabezpečí nebezpečné zóny skalného brala. Študenti Gymnázia v Turzovke sa dočkajú nových okien a návštevníci Kysuckej knižnice sa môžu tešiť na jedinečnú letnú čitáreň a zastrešenie schodísk.

Obe investície sú plánované vo výške 50 000 eur, dodal Blanár.

Rekonštrukčné práce v Turci

V regióne Turiec čaká Gymnázium J. Lettricha v Martine oprava strechy za 100 000 eur, ktorá zabráni zatekaniu a zároveň vytvorí tepelno-izolačnú vrstvu. Zníženie energetickej náročnosti dosiahne i Domov sociálnych služieb (DSS) Méta v Martine na pracovisku Lipovec.

„V tomto pracovisku sa nám podarilo už vymeniť okná, zaviesť nové vykurovanie a teraz plánujeme zateplenie celej budovy. DSS sa tak opäť znížia náklady,“ zdôraznila riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu ŽSK Marta Pauková.

Text a foto: TASR