Park modelov slovenských pamiatok bude otvorený od 4. júla

n 27.6.2016 13:00 - Žilinský kraj

Park minimodelov radníc, kostolov, hradov či zámkov s názvom MiniSlovensko otvoria v prvý prázdninový pondelok (4. 7.). Areál zmenšenín slovenských kultúrnych pamiatok vyrástol na nevyužívaných pozemkoch za hotelom Ďumbier v turisticky atraktívnej Jánskej doline. Prispieť má ku spestreniu pobytu turistov, zatraktívneniu lokality a zvýšeniu návštevnosti.

„V súčasnosti už máme dokončené oplotenie areálu, chodníky a vstupnú bránu. Na začiatku bude takmer hektárový pozemok skrášľovať 13 modelov, ktoré už sú hotové. Postupne budú pribúdať, sedem ďalších je rozpracovaných, takže je to otázka času. Cieľom je však 30 modelov,“ povedal Milan Baraník z občianskeho združenia Mini Slovensko.

Samotné modely majú hodnotu približne 90 000 eur, vybudovanie areálu si vyžiadalo približne 50 000 eur a ročná prevádzka by mala stáť zhruba 85 000 eur.

Výber lokality bol zámerný

„Hľadali sme lokalitu, ktorá je veľmi navštevovaná, pretože jediný spôsob financovania bude vstupné. Išli sme do regiónu, kde nás vítajú a snažia sa nám vo všetkom pomôcť,“ doplnil.

Starosta Liptovského Jána Juraj Filo sa príchodu novej atrakcie teší. „Za projekt sme vďační, pretože zvýši návštevnosť našej obce. Cestovný ruch sa zakladá práve na tom, aby ľudia mali ako tráviť voľný čas,“ uviedol.

Chodia aj nevidiaci

Vo veľkej miere očakávajú najmä návštevy turistov, no zaujímavou skupinou môžu byť aj nevidiaci ľudia, s ktorými už investori majú skúsenosť.

„Na jednej výstave sa na modely prišla pozrieť skupinka nevidiacich. Je to paradox, ale oni si nevedia predstaviť, ako napríklad vyzerá radnica v Levoči a keď si náš model poriadne ohmatajú, získajú reálnu nejakú predstavu,“ opísal predseda občianskeho združenia Mini Slovensko a autor miniatúr Kamil Fischer s tým, že výroba jedného modelu trvá v priemere aj rok.

230 dní usilovnej práce

„Najviac práce som mal s Bojnickým zámkom, nad ktorým som strávil 5 500 hodín. Modely sa snažíme robiť čo najviac autenticky, teda použiť reálne materiály, farby a podobne,“ dodal.

Najobľúbenejšou zmenšeninou je pre autora hrad Strečno, na ktorý zháňali kamienky po celom Slovensku. „Na miniatúre Strečna je nalepených 270 000 kamienkov z kameňolomu v Olcnave. Celý model váži až 600 kilogramov,“ opísal Fischer.

Text a foto: TASR