Už o pár dní sa môžu dievky zapojiť do Miss Folklór 2016

n 27.6.2016 10:00 - Žilinský kraj

Amfiteáter v malebnej hornoliptovskej obci Východná bude 10. septembra opäť po roku dejiskom súťaže krásy Miss Folklór 2016. Novinkou oproti nultému ročníku je výber dievčat na štyroch oficiálnych kastingoch. Prvý sa uskutoční 30. júna v Košiciach, nasleduje Východná, Detva a Bratislava.

Organizátori chcú divákom priniesť prienik modernej kultúry s tradičnou kultúrou Slovákov ukrytou vo folklóre.

„Na kastingoch plánujeme vybrať okolo 20 dievčat, z ktorých finálovú jedenástku zostavíme na prvom pracovnom sústredení v Jasnej v priebehu mesiaca júl,“ povedala riaditeľka súťaže Barbora Palovičová.

Prirodzene krásne

Dievčatá, ktoré sa venujú ľudovému umeniu, sú podľa nej reprezentáciou prirodzenej ženskej krásy. „Majú v sebe zakódované niečo, čo komunikuje s celým národom ako predobraz ženskosti,“ vysvetlila.

Hlavnou myšlienkou celého podujatia je vyhľadávať nielen dievčatá, ktoré sú navonok krásne, ale aj skutočne talentované.

Harmónia krásy a šikovnosti

„Budeme radi, keď sa na kastingy prídu ukázať také, ktoré nielen vedia sólovo spievať, tancovať či ovládajú hudobný nástroj, ale aj také, ktoré majú zručnosť napríklad v ľudových výšivkách alebo v inej tradičnej remeselnej výrobe. V takomto prípade je potrebné, aby nám dievčatá doniesli ukázať výsledky ich ľudovej tvorby,“ doplnila.

Súťaž má prispieť k udržiavaniu tradícií, jej ambíciou je tiež pritiahnuť mladých ľudí k väčšiemu záujmu o slovenské tradičné umenie.

Víťazka postúpi do Miss Universe

„Na základe mojich dlhoročných skúseností z folklórnych súborov a účastí v troch súťažiach miss viem, čo je divákmi na Slovensku, ale aj vo svete najviac oceňované. Z toho čerpám a podľa toho spolu s kolegami formujeme koncept súťaže Miss Folklór,“ dodala Palovičová s tým, že súčasťou ceny pre víťazku je pozvánka do semifinále národnej súťaže Miss Universe 2017.

Text a foto: TASR