Zlatú kameru si z rúk Karla Rodena prevzal režisér Alan Parker

n 26.6.2016 14:10 - Košice

Sir Alan Parker si prevzal ocenenie Zlatá kamera z rúk laureáta Hercovej misie Karla Rodena. Potvrdila to PR manažérka Art Film Festivalu (AFF) Košice 2016 Adriána Čahojová. Organizátori si pre britského režiséra pripravili netradičné prekvapenie.

„Detský spevácky zbor, ktorý vypochodoval na pódium z publika, mu zaspieval skladbu We don't need no education od skupiny Pink Floyd,“ uviedla Čahojová s tým, že práve Alan Parker je režisérom filmu Pink Floyd The Wall.

Medzinárodný filmový festival vyvrcholil slávnostným ceremoniálom. Jeho úvod patril dokumentárnemu filmu študentov žurnalistov, ktorí počas týždňa spovedali zahraničné i domáce hviezdy.

Angel Heart je najlepší

Po ukončení oficiálnej časti, ktorej súčasťou bolo aj oceňovanie filmov, sa v Kunsthalle premietala snímka Angel Heart. Podľa britských kritikov, ktorí vytvorili top rebríček filmov Alana Parkera, je tento najlepší.

Bodkou za deväťdňovým festivalovým maratónom bola polnočná celosvetová premiéra hollywoodskeho filmu I.T. s Pierceom Brosnanom v hlavnej úlohe.

Otvorení pre mesto

„Otvorená premiéra je súčasťou nášho zámeru darovať mestu Košice festival, ktorý tu začne svoju novú éru a navždy zmení toto nádherné mesto,“ pozýval generálny manažér festivalu Rudolf Biermann.

Prestížne ocenenie Hercova misia odovzdal ešte v piatok večer (24. 6.) v Kunsthalle prezident AFF Milan Lasica českému hercovi Karlovi Rodenovi.

Prekvapenie aj pre Rodena

Aj pre túto legendu českej kinematografie pripravili organizátori festivalu niekoľko prekvapení. Na ceremoniál totiž dorazil Karlov brat Marián, o čom slávny herec vôbec netušil.

Prostredníctvom osobnej videozdravice sa Rodenovi prihovorila tiež britská herečka Anna Friel, ktorá si po jeho boku zahrala hlavnú rolu vo filme Bathory. „Ako ste toto dali dohromady? Nikdy nikto pre mňa takéto prekvapenie nepripravil, ježišmária!“ neskrýval nadšenie dojatý herec.

Text a foto: TASR