Mestskí policajti hliadkujú na koňoch už aj v Sade Janka Kráľa

n 26.6.2016 9:00 - Bratislava

Mestská polícia v Bratislave hliadkuje na koňoch už aj v Sade Janka Kráľa, na Tyršovom nábreží a popri Dunajskej hrádzi.

Ide o opatrenie súvisiace s letnou turistickou sezónou, keďže tieto miesta obyvatelia i návštevníci hlavného mesta v lete intenzívnejšie navštevujú.Informovala o tom hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Ľubomíra Miklovičová.

Pôsobia vo viacerých lokalitách

Jazdná polícia už teraz pôsobí v lesoparku na Železnej studienke, Kolibe či v chatových a záhradkárskych oblastiach najmä v Lamači, Dúbravke či v Devínskej Novej Vsi. Mestskí policajti tu na koňoch dohliadajú na verejný poriadok, dodržiavanie zákazu vjazdu automobilov alebo zisťujú nelegálne skládky.

Taktiež sa zameriavajú na dodržiavanie čistoty a zákazu požívania alkoholu na verejnosti. V súčinnosti s policajným zborom pátrajú aj po hľadaných osobách alebo veciach.

„V súčasnosti má Stanica jazdnej polície a kynológie k dispozícii štyri kone. Zvažujeme však nákup ďalšieho koňa, snažíme sa získať približne štvorročné zviera, na ktorom sa už jazdilo,“ priblížila Miklovičová.

Kone majú špeciálny výcvik

Kôň musí mať okrem správnej veľkosti, aj primerané charakterové vlastnosti. Základný výcvik koňa, ktorého mestská polícia nasadzuje do terénu, trvá priemerne pol roka.

Výhodou jazdnej polície je podľa Miklovičovej to, že sa s koňmi dostane aj do ťažko prístupných miest.

„Naše kone sú trénované tak, aby odolali všetkým vonkajším nepriaznivým hlukom, napríklad streľbe, hluku z dopravy, ale aj ohňu či dymovniciam. Okrem toho, že príslušníci na koňoch riešia priestupky, hliadky pôsobia aj preventívne,“ dodala hovorkyňa bratislavskej mestskej polície.

Text a foto:TASR