Kaštiele na Zemplíne sa späté najmä s rodom Andrássyovcov a Drugethovcov

n 24.6.2016 16:00 - Košický kraj

Kaštiele na Zemplíne sú spájané najmä s rodom Andrássyovcov a Drugethovcov. Uviedla to kurátorka múzea v Zemplínskych Hámroch Katarína Palgutová.

„Samozrejme, pôsobili tu aj iné rody, ale tieto sa v súvislosti s kaštieľmi spomínajú najčastejšie,“ vysvetlila na margo príspevkov odborného seminára, ktorý sa koná v múzeu.

Jeho cieľom je vyzdvihnúť hodnoty a priblížiť spôsoby záchrany i propagácie týchto vzácnych kultúrnych pamiatok, ktoré sa nachádzajú v slovenskej časti bývalej Zemplínskej a Užskej župy. Na seminári sa zišli historici, architekti, muzeológovia a kurátori z celého Zemplína.

Kultúrny život na Zemplíne

„Priblížime si doterajšie poznatky o výskumoch, zároveň sa spoznáme. Chceme, aby téma kaštieľov, ktorá je stále aktuálna, rezonovala v spoločnosti,“ povedala kurátorka. Účastníci seminára by tiež chceli spoluprácu subjektov, ktoré zastrešujú kultúrny život na Zemplíne s cieľom prepojiť odbornú časť s laickou.

Múzeá zastrešujú aj vedeckú činnosť, na ktorú, podľa Palgutovej, nemajú často kurátori vytvorené vhodné podmienky.

„Je to aj o tom, aby sme si v tejto sfére vedeli pomôcť, či už odporúčaním vhodnej literatúry, alebo archívnymi dokumentmi,“ povedala s tým, že návštevníci múzeí často o tejto ich práci nevedia. Seminár organizuje sninský kaštieľ v spolupráci so zemplínskohámorským múzeom.

Text a foto: TASR