Prezident rokoval s vedením Vrútok o problematike v školstve

n 24.6.2016 9:30 - Žilinský kraj

Problematiky školstva, reforiem, ako i prenesenia niektorých výkonov na samosprávy v tejto oblasti sa tiež dotklo dnešné pracovné rokovanie prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku s primátorom Vrútok Miroslavom Mazúrom. Hlava štátu vo svojom príhovore spomenula aj železnice, ktoré sa s mestom v regióne Turiec bezprostredne spájajú.

„Vrútky pre nás všetkých, s ktorými som chodieval z Popradu, boli v prvom rade pravdaže železnica. Železnica je tu stále niečo, čo by bolo obrovským kyvadlom tohto mestečka. Aj dnes mnoho ľudí pracuje pre železnicu ako takú. Ale okrem železnice sa toto mestečko rozvíja, ide dopredu,“ povedal vo svojom príhovore Kiska.

Ako ďalej načrtol, na pracovnom rokovaní hovoril s primátorom aj o problémoch, ktoré Vrútky trápia, okrem iného o možnosti lepších škôlok.

Ťažkosti nielen so školstvom

„Trápia nás, samozrejme, škôlky, školy, pretože ešte stále tá školská reforma a hlavne prenesené výkony štátu na samosprávu, ktoré boli v roku 2002, nie sú také, aké by mali byť. Mesto malo možnosť už viackrát sa uchádzať o fondy z Európskej únie, ale kvôli nevysporiadaným pozemkom pod budovami škôl, škôlok to nebolo možné. A z vlastných zdrojov veľmi ťažko hľadáme financie, len nedávno sme sa vystrábili z veľkého problému SAD-ky,“ uviedol Mazúr.

Pomôcť treba v legislatíve

O pomoc pri riešení tejto otázky i s niekoľkými ďalšími žiadosťami mesta podľa svojich slov poprosil aj prezidenta. „Tá žiadosť sa týka hlavne pomoci v legislatíve, v návrhoch, aby sa pohlo v zákonoch, ktoré by umožnili pružnejšie mestám a obciam riešiť problematiky škôl, škôlok,“ dodal.

Text a foto: TASR