Turecký most budú musieť opravovať na etapy

n 23.6.2016 19:00 - Banskobystrický kraj

Zhruba 393 000 eur by potrebovalo mesto Poltár na obnovu stredovekého, tzv. tureckého mosta nachádzajúceho sa v časti Zelené. Samospráva už dvakrát žiadala ministerstvo kultúry o grant na rekonštrukciu, nebola ale úspešná. Mesto sa preto chce pokúšať získavať peniaze postupne, na etapy.

„Takéto odporučenie sme nakoniec dostali aj na ministerstve,“ povedala projektová manažérka Mestského úradu v Poltári Alena Marková. Mesto získalo tento vzácny historický most do vlastníctva od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pred niekoľkými rokmi.

Most má takmer 500 rokov a je národnou kultúrnou pamiatkou. Mesto ho získalo za jedno euro.

Takmer 5 000 eur na dokumentáciu

Projektovú dokumentáciu medzitým na základe architektonicko-historického výskumu vypracovali architekti Peter Nižňanský a Lýdia Chovancová. Mesto na vypracovanie projektovej dokumentácie získalo 4 900 eur z grantu ministerstva kultúry.

Podľa projektu by sa na moste mala najskôr odkryť jeho vrchná časť a podľa skutkového stavu by mali pamiatkari určiť ďalší postup rekonštrukčných prác.

Tretí najstarší na Slovensku

Turecký most v Poltári by podľa dochovaných údajov mal byť tretím najstarším mostom na Slovensku. Postavili ho Turci, keď dlhé desaťročia okupovali toto územie.

Most bol čiastočne prestavaný v 19. storočí, pričom sa na jeho stavbu použili v okolí nájdené pôvodné kamene. Verejnosti, ale aj nákladnej a osobnej doprave, slúžil až do roku 2004, keď vedľa neho postavili nový most.

Text a foto: TASR