Šachovnice sa v múzeu predstavia ako umelecko-remeselné predmety

n 23.6.2016 13:05 - Banská Štiavnica

Šachovnice ako umelecko-remeselné predmety predstaví rovnomenná výstava, ktorú dnes otvoria v Slovenskom banskom múzeu – Mineralogickej expozícii.  Výstava potrvá do 14. júla.

„Výstava bude zameraná na prezentáciu šachovníc ako umelecko-remeselných predmetov so zameraním na výrobky z prírodného materiálu, najmä kameňa. Šach nachádza v krásne vypracovaných šachovniciach svoj dôstojný prostriedok,“ povedala Petra Páchniková zo Slovenského banského múzea.

Na výstave si návštevníci budú môcť pozrieť mramorové a drevené šachovnice napríklad z Číny, Pakistanu, Tuniska či Ruska. Jej súčasťou bude aj šachová literatúra.

Kráľovská hra

Exponáty sú podľa Páchnikovej zapožičané od súkromných majiteľov. Zo zbierok SBM boli poskytnuté vzorky minerálov a hornín používaných na výrobu šachovníc.

„Zastúpené budú ukážky jaspisu, achátu a mramoru z našich i zahraničných lokalít. Výstava poteší šachistov aj nešachistov. Oceniť budú môcť dôvtip, zručnosť a estetické cítenie majstrov, ktorí kameňu (či inému materiálu) dali podobu prostriedku kráľovskej hry,“ dodala Páchniková.

Text a foto: TASR