V prípade mafiánskej vraždy súd uznal za vinného Branislava A.

n 23.6.2016 12:00 - Košický kraj

Senát Okresného súdu Košice I dnes opätovne uznal za vinného Branislava A., označovaného za bývalého šéfa zemplínskeho podsvetia, zo spáchania vraždy Jaroslava Baláža formou spolupáchateľstva.

K vražde došlo v roku 2001 v obci v Čičarovce, podieľali sa na nej aj ďalší členovia tzv. skupiny adamčovcov. Keďže Branislav A. si už odpykáva doživotný trest väzenia za vraždu Arpáda Nistora, súd v jeho prípade upustil od súhrnného trestu.

„Súd upustil od uloženia súhrnného trestu, pretože dospel k záveru, že výnimočný súhrnný trest odňatia slobody na doživotie, ktorý Branislavovi A. uložil Špecializovaný trestný súd rozsudkom z 9. novembra 2015, v spojení s uznesením Najvyššieho súdu SR zo dňa 23. februára, je dostatočný,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.

Za dve vraždy 23 rokov

Obžalovaný sa proti rozsudku odvolal, vo veci tak bude ešte rozhodovať krajský súd. V prípade vraždy Baláža okresný súd už vlani v decembri odsúdil Branislavovho brata Erika Adamča a Štefana Friedricha. V máji tohto roku ich odsúdil aj odvolací krajský súd – E. Adamča na 16 rokov a Friedricha za celkovo dve vraždy na 23 rokov.

Branislava A. okresný súd vylúčil na samostatné konanie, keďže sa čakalo, ako dopadne jeho odvolanie v kauze vraždy Nistora a ďalších závažných trestných činov.

Snaha uniknúť stíhaniu

Podľa obžaloby Erik Adamčo v snahe uniknúť stíhaniu v inej trestnej veci nahovoril brata na fyzickú likvidáciu Baláža, ktorý mal predtým podpísať priznanie. Branislav A. a Fridrich spolu s ďalšími osobami 2. februára 2001 previezli Baláža, zvaného Buvar, do rodinného domu v Čičarovciach v okrese Michalovce a donútili ho podpísať čisté listy papiera.

Napokon ho uškrtili povrazom a nahé telo zakopali pri obci Krišovská Liesková. 

Košický okresný súd už rozhodol o vine a trestoch pre trojicu obžalovaných v júni 2014. Odvolací krajský súd vtedajší rozsudok zrušil a vec vrátil na nové prerokovanie a rozhodnutie pre odstránenie procesných pochybení a doplnenie dokazovania.

Text a foto: TASR