Trojruža opäť zakvitla pre Radku Berešíkovú

n 22.6.2016 9:45 - Ružomberok

Aj štvrtý ročník súťaže literárnej a výtvarnej tvorby s názvom Ružomberská Trojruža vzdal úctu mladej poetke, autorke piatich poetických zbierok, nebohej Radke Berešíkovej z Ružomberka. V aktuálnom ročníku sa do súťaže zapojilo viac ako 100 mladých a začínajúcich poetov, prozaikov a výtvarníkov.

„Presne pred štyrmi rokmi vznikla myšlienka obnoviť tradície literárnej a výtvarnej súťaže, v rámci ktorej si pripomíname dušu i odkaz tejto mladej poetky. Cieľom súťaže je tiež podpora a prezentácia amatérskej literárnej tvorby, umožnenie vzájomnej komunikácie medzi mladými autormi a ich hodnotiteľmi,“ opísala riaditeľka ružomberskej mestskej knižnice Tatiana Babincová s tým, že súťaž zdedila meno podľa jednej z najkrajších slovenských rozprávok.

Tri krát tri

Trojružu prezentujú organizátori v troch hlavných oblastiach – poézia, próza a ilustrácia. Každá umelecká oblasť je vyhodnotená v troch vekových kategóriách. Hlavnú cenu – Cenu Radky Berešíkovej získala tento rok Ema Stanovská z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku.

„Každý rok sa zameriame na inú kategóriu. Raz udelíme hlavnú cenu poetovi, raz prozaikovi a raz ilustrátorovi. Malo by to byť v danom súťažnom ročníku najlepšie dielo,“ vysvetlila spôsob udeľovania hlavnej ceny.

Motýlie krídla

Radka Berešíková zomrela v roku 2012 vo veku 30 rokov. Trpela zriedkavou genetickou chorobu nazývanou aj chorobou motýlích krídel, preto putovný pohár pre víťaza súťaže nesie obrázok motýľa.

Text a foto: TASR