Kongres slovenskej inteligencie znova ožíva

n 22.6.2016 16:00 - Ružomberok

Znovuoživenie Kongresu slovenskej inteligencie (KSI) po ťažkých stratách vedúcich predstaviteľov je cieľom dvojdňového rokovania, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna v Ľubochni pri Ružomberku. Venovať sa však bude nielen vnútorným problémom, ale aj aktuálnej medzinárodnej situácii.

„Jednou z hlavných tém kongresu je revitalizácia slovenských kúpeľov. Chceli by sme dať podnet na vznik dvoch nových kúpeľných zariadení, aby slovenské kúpeľníctvo ožilo. V súvislosti s tým sa zlepší zamestnanosť v regióne, kvalita služieb a nemocnice nebudú plné chorých ľudí. Vždy je lepšia prevencia ako liečba,“ uviedol na tlačovej konferencii v Ružomberku hovorca KSI Peter Štrelinger.

Prvé sanatórium na Slovensku

Snahou KSI je založenie prvého sanatória pre významné slovenské osobnosti v Ľubochni.

„Na Slovensku máme množstvo významných ľudí, ktorí živoria. V našom sanatóriu by mohli dôstojne žiť. Nainštalovať tam chceme knižnicu či koncertnú sieň, aby si mohli organizovať rôzne podujatia. Ako Slováci by sme boli prví, ktorí sa postarajú o svojich významných ľudí. Vrátili by sme im to, čo oni dali národu,“ doplnil Štrelinger.

Predkom vďačíme za mnohé

„V čase najsilnejšej maďarizácie v roku 1910 sa hovorilo, že na Slovensku ostalo len 100 alebo 200 rodín slovenskej inteligencie. Vtedy hrozil zánik slovenského národa, pretože nemal nielen svoje kniežatá, grófov a kráľov, ale nemal ani šľachtu, pretože bol vždy poddanským národom. Dnešná generácia si neuvedomuje, že za to, že máme svoj štát, že hovoríme po slovensky, vďačíme aj predkom slovenskej inteligencie, ktorí sa vedeli zjednotiť a bojovať,“ opísal predseda prípravného výboru KSI a primátor mesta Ružomberok Igor Čombor.

Text a foto: TASR