Konzervatórium ponúklo v Robotníckom dome Mandarínkovú izbu

n 21.6.2016 19:30 - Banská Bystrica

V pondelok večer zažil Robotnícky dom zaujímavé predstavenie Mandarínková izba v podaní žiakov  3. ročníka hudobno – dramatického umenia Konzervatória Jána Levoslava Bellu s podporou mesta Banská Bystrica. Do hľadiska ich okrem iných prišiel podporiť učiteľ  a herec zvolenského divadla JGT Daniel Výrostek, vynikajúci gitarista tejto školy Dávid Bílek i superstaristka Barbora Hazuchová.

Komédia plná francúzskeho espritu a šarmu ponúka zaujímavé príbehy ľudí vo vtipných krátkych jednoaktovkách s prekvapivým, niekedy priam detektívnym záverom. Všetky sa odohrávajú v malom parížskom hotelíku a v záhadnej izbe, zvanej mandarínková, ktorá má svoj vlastný príbeh.

Mandarínková izba dáva priestor režisérovi využiť divadelné remeslo v najlepšom slova zmysle. Ide o herecky náročné dielko podané s ľahkosťou  a humorom. Aktuálne je napríklad v repertoári Bratislavského hudobného divadla. V réžii Ľubomíra Vajdičku v ňom účinkujú známi herci – Zuzana Tlučková, Maroš Kramár, Pavol Topoľský a Bibiana Ondrejková.

Vložili celé srdce

Treba povedať, že mladí bystrickí konzervatoristi vložili do hry celé srdce a bolo sa na čo pozerať. Dokazujú, že táto škola okrem vynikajúcich  hudobníkov a a spevákov vychováva aj nádejných hercov.

Autor hry Robert Thomas (1927 – 89) bol významný francúzsky herec, dramatik, filmový a televízny scenárista a tvorca jedinečného francúzskeho žánru „Comédie Policiére“ inak povedané  komediálneho thrilleru, kde sa majstrovsky prepletá  smiech s napätím. Je autorom pätnástich divadelných hier, z nich najznámejšie sú Osem žien, Turecká kaviareň a Mandarínková izba.

Konzervatórium v Banskej Bystrici

Je najmladšie zo štyroch štátnych konzervatórií na Slovensku. Bolo založené  1. septembra 1992. Nesie meno významného slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu, ktorý v Banskej Bystrici v rokoch 1859 – 1863 študoval a v rokoch 1865 – 1869 pôsobil ako prebendát katedrálneho chrámu a učiteľ hudby a spevu v teologickom seminári. Riaditeľom školy je od jej založenia Mgr. Tibor Sedlický.

Konzervatórium v Banskej Bystrici je špecifická stredná škola, ktorá poskytuje vyššie odborné vzdelanie v umeleckých odboroch:

Hudobno-dramatické umenie: so špecializáciou na muzikál od druhého ročníka;

Hudba: strunové nástroje, dychové nástroje, klavír, akordeón, cirkevná hudba, dirigovanie, hra na organe, skladba;

Spev: sólový (operný) spev;

Tanec: každý žiak študuje súčasne klasický, moderný a ľudový tanec.

Text a foto: (bys)