KOŠICE: Začal sa 24. ročník filmového festivalu Art Film Fest

n 18.6.2016 10:30 - Košice

V poradí 24. ročník filmového festivalu Art Film Fest sa v piatok večer začal v Košiciach. Metropola východného Slovenska je dejiskom tohto najvýznamnejšieho filmového podujatia na Slovensku po prvýkrát. Festival potrvá do 25. júna.

Slávnostný ceremoniál pre pozvaných hostí a následná projekcia filmu Božská Florence sa konali v košickej Kunsthalle. Diváci mohli sledovať príchody hostí na červený koberec a otvárací ceremoniál, ktorý moderoval Jan Kraus a prezident festivalu Milan Lasica, v priamom prenose v mestskom amfiteátri.

Horúce filmové novinky

Projekcie súťažných i nesúťažných filmov budú na piatich miestach - v Kunsthalle, Kulturparku, niekdajšom Kine Slovan, v Kine Úsmev a mestskom prírodnom kine. Festival zahŕňa 15 filmových sekcií a viac ako 150 snímok. Laureátmi ocenenia Hercova misia sa stanú český herec Karel Roden a srbský herec Lazar Ristovski. Ocenenie Zlatá kamera si prevezmú britskí režiséri Stephen Daldry a Alan Parker.

Prvé pamätné tabule s menami slávnych osobností osadia na košickej Hlavnej ulici. Art Film Fest uvedie napríklad horúce filmové novinky z májového filmového festivalu v Cannes, privíta aj Davea Johnsa, hlavnú hviezdu filmu Ja, Daniel Blake, ovenčeného Zlatou palmou. Organizátori v záujme zachovania čo najväčšieho komfortu pre návštevníkov sa rozhodli zjednodušiť im presuny po Košiciach.

Hromadná doprava zadarmo

„Držitelia cinepassov a akreditácií na Art Film Fest budú môcť počas festivalu cestovať mestskou hromadnou dopravou zadarmo," uviedla marketingová riaditeľka festivalu Veronika Kašpar Šmihuľová. Dodala, že stačí, ak sa v autobuse preukážu svojím cinepassom či akreditáciou. 

Ukončenie festivalu spojené s vyhlásením výsledkov bude v sobotu 25. júna večer v priestoroch haly umenia Kunsthalle. Art Film Fest sa v minulosti konal v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, festival s pôvodným názvom Artfilm vznikol v roku 1993. 

Text a foto: TASR