Počet parkovacích miest pre ŤZP sa zvýši

n 17.6.2016 16:22 - Košice

V desiatich zónach mesta Košice, kde bude od 1. júla zavedený rezidentský systém parkovania, pribudnú miesta pre ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP).

Podľa spoločnosti EEI bolo doteraz v týchto zónach v rámci existujúcich parkovacích miest k dispozícii približne 1,8 percenta miest pre ŤZP.

Tento počet by sa mal navýšiť na päť percent, pričom zákon vyžaduje minimálne štyri.

"Ťažko zdravotne postihnutá osoba parkuje na miestach vyhradených pre ŤZP zadarmo, a tak to aj zostane.

Zmení sa len počet týchto miest, pretože sa približne zdvojnásobí," povedal výkonný riaditeľ firmy EEI Ján Tomanovič.

Za parkovanie platiť nebudú

Dodal, že miesta pre ŤZP budú vo väčšom počte k dispozícii nielen na miestach pre rezidentov, ale aj na parkovacích plochách určených pre návštevy.

Osoba ŤZP parkujúca na vyhradenom mieste neplatí a naďalej nebude platiť parkovné. Špeciálna cena rezidentskej karty v sume päť eur sa týka iba vodičov nad 70 rokov.

Predaj rezidentských parkovacích kariet sa začal v stredu 15. júna. Za prvé dva dni si rezidentské karty kúpilo 250 Košičanov, mnohí si už rezervovali presný termín na vybavenie karty budúci týždeň.

Parkovacie karty sa už predávajú

Spoločnosť EEI potvrdila, že rezidentské karty sa na predajnom mieste v priestoroch magistrátu mesta môžu kupovať aj v sobotu od 8.00 do 13.00 h.

"Rezervácia presného termínu zariadenia rezidentskej karty je najlepší možný spôsob pre každého," povedal Tomanovič.

Firma podľa neho chce teraz čo najrýchlejšie vyznačiť rezidentské parkovacie miesta a začať výstavbu ďalších nových miest pre rezidentov.

"Občania s trvalým pobytom v daných zónach veľmi rýchlo pocítia úľavu pri parkovaní, pretože z týchto zón zmiznú autá, ktoré tam nemajú čo hľadať, a to je presne zmysel celého systému - ochrániť občiansky komfort rezidentov.

Takto to funguje všade vo svete," konštatoval výkonný riaditeľ.

TASR