Pripravte sa na návštevu. Čoskoro k vám dorazia dane

n 17.6.2016 12:46 - Trnava

Mysleli ste si, že vás dane tentoraz obídu? Bohužiaľ, takúto radosť vám skutočne urobiť nemôžeme.

Mestským daniam to síce v tomto roku trvalo o niečo dlhšie, ale napriek tomu si na nás predsa len počkali. Doručovatelia Mestského úradu Trnava sú už v týchto chvíľach pripravení priniesť vám ich až do tepla vášho domova. Ak ich chcete zastihnúť, mali by ste teda počas najbližších dní  po 17:00 hod., a počas víkendov aj v rámci priebehu celého dňa, byť pripravení otvoriť im svoje dvere.

Dane budú doručované len raz

 V tomto roku bude totiž doručovanie prebiehať len v jednom kole. No daniam sa nevyhnete ani jednoduchým neotvorením dverí. V prípade, že vás doručovatelia na vašej domácej adrese nezastihnú, počká tu na vás oznámenie, na základe ktorého si rozhodnutia o výške vyrubenej dane môžete vyzdvihnúť na Mestskom úrade Trnava, na Trhovej ulici.

Pri platení daní ušetríte svoj čas

Daň z nehnuteľnosti či za psa, ale aj iné úhrady, však už nemusíte prísť zaplatiť osobne na pokladňu Mestského úradu Trnava. Môžete sa totiž rozhodnúť pre uhradenie poplatkov prostredníctvom internet bankingu, ktorý vám ušetrí váš čas aj nohy.

Ak máte radšej po zaplatení daní nejaký ten papier v ruke, ale neradi by ste si preň vystáli radu na úrade, môžete požiadať doručovateľov, aby vám poskytli poštovú poukážku. V prípade, že zaplatíte svoju daň ešte skôr, ako vám príde samotného rozhodnutia, bude toto slúžiť ako doklad.

Zaplatená suma sa však musí s tou vyrubenou stotožňovať. Splatnosť daní je do 30 dní od prevzatia rozhodnutia.

Daňami začíname stavať rozpočet mesta

Aj keď dane nepatria medzi tie najpríjemnejšie veci v živote človek, ich výhodou je, že peniaze, ktoré na nich boli vybraté, budú neskôr slúžiť práve nám Trnavčanom a pocítime ich aj priamo v meste.

Okrem podielu z daní z príjmu a iných platieb totiž tvoria podstatnú časť rozpočtu mesta, z ktorého sú financované mnohé projekty. A vďaka participatívnemu rozpočtu to môžu byť aj projekty, ktoré si pre mesto pripravíte vo vlastnej réžií. A to je dvojnásobne dobrá správa.

 

Text a foto: Adriána Kondlová