Viac foto v galérii

Chcete vedieť, či je vaša voda a zelenina skutočne zdravá? Nechajte ich otestovať

n 16.6.2016 13:41 - Trnava

Zdravie je tým najdôležitejším, čo v živote, ak máme šťastie, dostaneme zadarmo. Nemali by sme však ním mrhať.

Týždeň zaostrený na zdravie

Zdravie totiž, podobne ako aj iné veci v našom živote, nie je naozaj zadarmo. Musíme na ňom vytrvalo pracovať počas celého života. Najviac mu pritom môžeme uškodiť práve mi sami-  svojou nepozornosťou a hazardovaním.

Mesto Trnava, v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave, sa počas druhého júnového týždňa podujalo zabojovať za naše zdravie.

Výsledkom sú Dni zdravia 2016, ktoré nám počas jedného týždňa (od 12. do 18. júna) prinášajú množstvo aktivít a prednášok, ktoré nás podporia v rozhodnutí zdravo žiť. Medzi tradične najočakávanejšie podujatia patria tie, ktoré sa konajú v centre mesta. Užijeme si ich už dnes.

Je vaša zelenina skutočne bio? Otestujte ju

Ak ste vlastníkom studne a každoročne pochybujete o kvalite vody v nej, prípadne si len nie ste istí, či je jej vhodná pre vašu záhradku, môžete si ju už dnes nechať otestovať. Nezaberie to veľa času a vám pomôže predísť problémom. Stačí ak na radnicu prinesiete v dobre očistenej sklenej nádobe cca 0,2 l vzorku vody. S dusičnanmi totiž nie sú žarty.

Stoja za viacerými zdravotnými problémami- od tých tráviacich, až po rakovinu. Nachádzať sa môžu rovnako vo vode, ako aj vo vašej zelenine. A to nielen tej zo záhradky. Chcete vedieť, či zelenina, ktorú jete, skutočne slúži vášmu dobrému zdraviu? Nechajte si ju otestovať. Prípadne poradiť, ako sa vyhnúť dusičnanom vo vašom jedle.

Absolvujete dnes preventívne vyšetrenia alebo masáž? Je to len na vás

Vo štvrtok 16. júna môžete začať od 8:00 do 15:00 hod. na radnici. Tu môžete absolvovať preventívne vyšetrenia, či odbery vzoriek vody a zeleniny. Tiež vám tu poradia, ako si uchovať zdravie v dobrej kondícii. V čase od 8:30 do 17:30 hod. tu môžete absolvovať aj ukážky predlekárskej prvej pomoci, meranie tuku či ochutnávku liečivých čajov.

No môžete navštíviť aj iné miesta. V priestoroch ZUŠ M. Sch. Trnavského na Štefánikovej ulici 2 môžete absolvovať klasickú masáž (od 8:30 do 17:30 hod.). O kúsok bližšie do centra, na pešej zóne, si zase môžete nechať zmerať svoj krvný tlak. No na výber budete mať v centre aj viacero iných podujatí.

So zdravím vám pomôžu počas celého roka

Rovnako však tomu bude aj v piatok 17. júna, čo je dobré najmä pre tých, ktorí nestihli štvrtkový program. Ak by sa vám však nepodarilo prísť ani v tomto čase a máte konkrétne otázky o svojom zdraví, ktoré zatiaľ nemáte odvahu konzultovať so svojim lekárom, môžete navštíviť aj jedno zo sídel Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave, na Halenárskej ulici č. 23.

Jeho zamestnanci vám môžu pomôcť aj s plánom, ako prestať s fajčením, začať s cvičením, no poradiť vám môžu aj v citlivých otázkach drogovej a alkoholovej závislosti, či prevencie HIV/AIDS. Viaceré tunajšie poradne sú pre vás prístupné počas celého roka. Bližšie informácie získate aj na tel. č. 033/55 31 133.

Ak si nie ste istí, či by ste už nemali vyhľadať lekára, môžu vám aj tu ponúknuť odrazový mostík v podobe meranie krvného tlaku, či oxidu uhoľnatého v pľúcach. Niektoré čísla je jednoducho dobré vedieť.

 

Text a foto: Adriána Kondlová