Hudobný festival Hevhetia chce pritiahnuť aj poľských návštevníkov

n 15.6.2016 14:00 - Košice

Tohtoročný letný hudobný festival Hevhetia v Košiciach je skladbou interpretov zameraný na Poľsko. Dôvodom je okrem produkcie rovnomenného vydavateľstva zahŕňajúcej viacerých poľských umelcov aj nové letecké spojenie Košíc s Varšavou.

„Cieľom je postupne vybudovať silnú synergiu aktuálne prebiehajúcich festivalov spolu s naším – podobne, ako je to v Košiciach cez prvý októbrový víkend, kedy sa koná Biela noc a maratón. Vtedy sú všetky hotely vypredané. Tento rok sa tak snažíme podporiť kultúrnu migráciu práve poľskými novinármi, umelcami a turistami využívajúcimi nové letecké spojenie,“ uviedol riaditeľ Hevhetie Ján Sudzina.

V dnešnom večernom galaprograme v košickej Kunsthalle zaznie okrem skladieb českého basgitaristu Pavla Jakuba Rybu aj filmová hudba. Pawel Kaczmarczyk Audiofeeling trio spolu s DJ Krime vzdajú hold poľským hollywoodskym skladateľom Henrykovi Warsovi a Bronislawovi Kaperovi v programe nazvanom Wars & Kaper DeconstructiON.

Vo štvrtok (16. 6.) v rámci programu v Kasárňach/Kulturparku premietnu prvý slovenský nemý film bratov Siakeľovcov Jánošík z roku 1921. Improvizovanú hudbu k filmu zahrá český pesničkár Vladimír Merta s violončelistom Janom Kavanom a triom NE:BO:DAJ.

Festival aj v regiónoch

Festival sa predstaví aj v regiónoch. Violončalista Eugen Prochác a akordeonista Rajmund Kákoni sa predstavia od 20. do 26. júna v programe Accelerande postupne v Košiciach, Humennom, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Prešove, Vyšných Ružbachoch a Bardejovských Kúpeľoch.

Hlavný program festivalu sa natiahol na oba prázdninové mesiace, koncerty budú na viacerých miestach Košíc.

Vystúpia klavírni interpreti Ján Hajnal, Krzystof Kobyliński a Piotr Wyleźol, medzinárodné inštrumentálne trio The Cigarette After, trio poľského gitaristu Szymona Miku či hudobná experimentátorka Ida Zalewska.

Záverečný koncert 28. augusta vo Východoslovenskej galérii bude patriť komornému orchestru Quasars Ensemble.

Vydavateľstvo oslavuje výročie

Nezávislé košické vydavateľstvo Hevhetia vydalo za 15 rokov činnosti 170 albumov rôznych žánrov s hudobníkmi z viac ako 20 krajín. V najbližších rokoch chce, podľa Sudzinu, rozširovať svoje pole pôsobnosti do celého sveta.

„Naša stratégia je vytvárať vlastnú tvár a budovať postupne svoje publikum tak, aby samotná značka bola garanciou toho, že aj keď poslucháči nebudú poznať obsah, tak daná hudba im niečo povie,“ uviedol riaditeľ pre novinárov.

Zámerom je aj podpora mladých talentovaných umelcov. K dnešnému dňu pre nich vydavateľstvo vyhlásilo súťaž Debut 2017 s možnosťou vydať v budúcom roku vlastný album.

Text a foto: TASR