Recepty na krásu- len pre silné žalúdky

n 17.6.2016 7:57 - Trnava

V mene krásy sme niekedy ochotní urobiť čokoľvek. A to nie len pri siahaní do útrob našej peňaženky.

To, čo by sme za bežných okolností len veľmi neradi chytili do rúk, si s veľkou radosťou natierame, v mene večnej mladosti a krásy, na tvár. Zdá sa vám toto tvrdenie neuveriteľné? Kam sme až ochotní zájsť na svojej ceste za krásou?

Krása „na zahryznutie“

Ak sa vám bude zdať, že nasledujúce riadky pripomínajú recept na zázračný elixír, hodný nejednej rozprávkovej knihy, asi nebudete príliš ďaleko od pravdy. Prvým receptom na vláčnu a hydratovanú pokožku je totiž slimačí sliz.

O jeho liečivých účinkoch sme sa dozvedeli vďaka všímavým farmárom, ktorí mali na starosti prinášať na stoly čerstvé a chutné slimáky. Po čase si totiž všimli, že sa stav pokožky ich rúk sa pri kontakte s ich slizom veľmi zlepšil. Niet sa čomu čudovať. Sliz slimákov obsahuje prírodný kolagén, vitamíny A, C, E, kyselinu hyalurónovú a množstvo ďalších prospešných látok.

Udržanie dobrého stavu pokožky je totiž pre ne kľúčovým. V kozmetike sa sliz využíva najmä na liečbu jaziev, skrií, pigmentových škvŕn, urýchlenie hojenia rán a na zachovanie hydratácie pokožky. Ak plánujete využiť „služby“ slimákov z vášho okolia, nemali by ste sa unáhliť. Takéto liečebné účinky vraj majú len juhoamerické slimáky Helix Aspersa.

Ak máte chuť aj na iné omladenie, odporúčame vám kaviár. Teda vaše pleti. Údajne pomôže omladiť unavenú pleť, vráti jej pružnosť, zbaví ju vrások, rozžiari a zmenší viditeľné póry. Vďaka obsahu živín, podobnému materskému mlieku, je tou správnou porciou zdravia pre vašu pokožku. Preto s chuťou do omladenia!

Šokujte svoju pokožku

Starnutie pokožky vás už nemusí otráviť. Na to môžete vziať jed. Napríklad neurotoxín produkovaný baktériou Clostrídium botulinum.

Z lekárskych laboratórií, kde pomáhal v liečení problémov očí a v neurológii, doputoval až k našim dermatológom. Pomôže nám s liečbou vrások, v zabránení ich ďalšieho vytvárania, ale aj s nadmerným potením. No len málokto si pod týmto zázrakom predstaví pleseň. Jeho druhým menom je totiž „klobásový jed“.

Jeho využívanie je už tak rozšírené, že firmy uvádzajúce botulotoxín na trh musia stále siahať po jeho nových typoch. Rezistencia populácie naň sa totiž stále zvyšuje. Zatiaľ ich máme k dispozícii 8.  Jeho účinky trvajú 3- 4 mesiace a majú nevýhodu v injekčnej aplikácii. Najnovšie využívaný jed sa vám už dostane pod kožu oveľa príjemnejším spôsobom.

Hadí jed je totiž dnes už súčasťou krémov a kozmetiky. Prepadli mu aj celebrity. Stal sa receptom na krásu aj pre Kylie Minogue, Gwyneth Paltrow, či Katie Holmes. Teraz si „brúsi zuby“ a na vašu pokožku.

Pomôže jej omladeniu a napnutiu. Po jeho aplikácii bude vyzerať zdravšie a dokonca sa zmiernia aj opuchy. Pomôže vám však aj s hojením rán. Dokonca vám zaručí minimalizáciu jaziev.

Recepty na krásu z vlastného tela

Načo hľadať nové prípravky pre krásu, keď tie najpodstatnejšie máme každý deň na dosah ruky? Mnohí ľudia dnes siahajú za receptmi na večnú mladosť aj do útrob vlastného tela.

 Prvý recept na krásu z „vlastnej dielne“ nám nezaručí len dobrý stav pokožky, ale aj vitalitu a liečbu ochorení ako gangréna, tuberkulóza a rakovina. Je to podľa vás dobrý dôvod na to, vyskúšať ho aj na vlastnej koži? Budete na to potrebovať silný žalúdok.

„Božský nektár“ pre vašu pleť

Hlavnou zložkou vašej liečby totiž bude „božský nektár“ v podobe moču. Podľa jeho priaznivcov je na pitie najlepší  stredný prúd raného moču. Pre pokožku je zase lepší aspoň 3 dni „odležaný“, so zvýšeným množstvom amoniaku, ktorý pomôže vpraviť účinné látky späť do tela.

Účinný je nielen pre obsah minerálov, ale aj hormónov a enzýmov z vlastnej dielne. Vo svojej podstate je zložením podobný krvnej plazme.

No niečo na tom pravdy skutočne bude, pretože moč (urea) je jednou z najčastejších zložiek hojivých krémov a šampónov z lekárne. A to už je dostatočnou zárukou na to, aby sme ho neváhali vyskúšať. Pomôže nám najmä s hojením pokožky, ale aj s uštipnutím hmyzom, infekciami, opuchlinami, nádormi a plesňami.

Recept krásnej delikventky

Ale pre pokožku môžete použiť aj inú vzácnu tekutinu z útrob vášho tela. Inšpiráciu pre jej použitie môžeme čerpať z vlastnej histórie. So zveličením je možné povedať, že priekopníčkou tejto navýsosť aktuálnej terapie bola žena žijúca práve na Slovensku- Alžbeta Báthoryová.

Povesť hovorí, že sa o jej omladzujúcich účinkoch dozvedela náhodou, keď jej na tvár dopadla kvapka krvi slúžky, ktorú zbila. Jej pokožka na tomto mieste údajne zostala omladená.  

Bohužiaľ, táto žena si povesť na svoju krásnej a mladej pokožke nevybudovala, preto ak dnes chcete kráčať v jej stopách, mali by ste počítať s tým, že jedinými kto príde o krv budete práve vy. Pri „Drakulovej metóde“ sa do pokožky vpichuje odstredená krv, teda plazma obohatená o krvné doštičky. Vraj pri nej nebudete potrebovať ani lokálnu anestéziu.

Krvné doštičky vám pomôžu stimulovať tvorbu kolagénu a elastínu, hojenie rán, zvláčnia a zjemnia pokožku a to bez bolestivých zásahov. Obľúbenou je najmä preto, že na jej využívanie nepotrebujete absolvovať sedenie na lasere či hĺbkovom čistení. Ich výsledky sú však porovnateľné.

Spájanie krvi a životnej energie už akosi patrí do našej histórie. V minulosti sa často viedli procesy, ktoré obviňovali rôzne etniká z pitia krvi detí a panien, ktorá vraj ukrývala najviac životnej energie. Židia práve pre toto krv vypustili zo svojho jednálnička (teda mäsa) úplne. Niektoré národy dokonca verili, že v nej sídli aj duša.

Ešte niečo naviac

Ak ste stále nenašli to, čo ste hľadali, môžete sa inšpirovať receptami na krásu bohatých. A jeden zámorský recept dokonca zároveň vyzdvihuje aj jednu z najtradičnejších slovenských činností- chov oviec. Ak však čakáte recept zahŕňajúci ich mlieko či vlnu, ste na omyle. Ovečky vašej pleti tentoraz poskytnú svoju placentu.

Údajne stimuluje dýchanie buniek, cirkuláciu krvi a k tomu vašu pokožku „nakŕmi“ minerálmi a vitamínmi. Vráti jej elasticitu, pevnosť, jemnosť, pôvodný odtieň a dokonca ju aj rozžiari. Nielenže sa po jej užívaní zbavíte vrások, vaša pokožka sa po nej aj napne. A so starnutím je tak nadobro koniec.

Ak za „vegetariánske“ recepty na krásu, možno vás inšpiruje liečivá schopnosť ílu. Zabudnite pritom na pravidlo, že zo zemou sa nehrá a ak áno, treba si potom poriadne umyť ruky. Najnovšie recepty hovoria o opaku- íly patria na našu pokožku, pretože ju dokážu vyčistiť, detoxikovať a dokonca aj zahojiť.

No nemali by sme ich hľadať v záhradkách, ale v bio obchodoch. Odradiť by vás nemala ani zelená farba, ktorú bude vaša pleťová maska mať.

Zdajú sa vám tieto recepty na krásu neuveriteľné? História pozná aj oveľa kontroverznejšie spôsoby ako si udržať zdravie a mladosť. Mnohí naši predkovia neváhali pre privolanie lásky a šťastia vypiť odvary, o ktorých pôvode nevedeli nič.

Francúzska smotánka zase, hneď po tom, ako Napoleon pre ňu objavil staroveký Egypt a jeho podklady, s radosťou pila prášok, ktorý nebol ničím iným, ako mletými múmiami. Prečo? Jednoducho preto, lebo mumifikácia mala zaručiť večnú krásu a život a oni sa oddávali nádeji, že niečo z tejto sily prenesú aj na vlastné plecia.

Súčasnosť nám diktuje, aby sme zostávali mladé a krásne naveky. A ak nás v tom muži chcú podporiť, mali by sme im to dovoliť. Veď bozk na hebkú, hladkú a vyživenú pokožku za to určite stojí. Dali by ste si povedať a vyskúšali by ste niektorý z týchto receptov?

Nemusíte o tom svojej polovičke hneď hovoriť. Stačí jej predsa vedieť, že ste sa krásna už narodila a všetko ostatné je nepodstatné.

 

Text a foto: Adriána Kondlová