Martinčania najazdili na bicykloch do práce 76 754 kilometrov

n 14.6.2016 18:00 - Martin

Zamestnanci martinských firiem a organizácií najazdili v máji počas kampane Do práce na bicykli 2016 celkovo 76 754 kilometrov, čím ušetrili 19 424 kilogramov nevyprodukovaného CO2. Informovala o tom hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová. Doplnila, že do práce jazdilo na bicykli 464 súťažiacich v 134 tímoch.

„Cieľom akcie bolo upozorniť mesto na potrebu rozvoja cyklistickej infraštruktúry a zamestnávateľov na potrebu vytvárania vhodných podmienok pre cyklistov na pracoviskách. Zároveň to bola výzva pre všetkých cyklistov ukázať, že cesta do práce na dvoch kolesách môže byť ideálnym spôsobom,“ uviedla Kalmanová.

Do kampane sa aktívne zapojil aj viceprimátor mesta Martin Imrich Žigo.

„Musím povedať, že Do práce na bicykli je unikátny projekt, ktorý každoročne motivuje nielen Martinčanov využívať bicykel a zlepšovať životné prostredie. Tento rok som si mesiac na bicykli premiérovo vyskúšal aj ja a musím priznať, že neľutujem,“ podotkol viceprimátor, ktorý na konci apríla odovzdal kľúče od auta koordinátorom kampane, aby dokázal svoje odhodlanie.

Ocenenia si vyzdvihnú o pár dní

Najlepšie tímy aj jednotlivcov ocenenia podľa Kalmanovej na slávnostnom vyhodnotení kampane počas 18. ročníka podujatia pre cyklistov Martinský bicyklový deň 19. júna 2016 v areáli SIM v mestskej časti Martin – Priekopa.

„Najviac kilometrov najazdil tím Medické včely pätnásť (2 833 km), najlepším jednotlivcom bol Miroslav Egri (1 826 km). Najlepším tímom v počte jázd absolvovaných na bicykli bol obhajca prvenstva z minulého roku, tím AdvenTuráci (204 jázd), najlepším jednotlivcom Viera Mrázová z tímu Žaby zo ZŠ Ul. Jahodnícka (56 jázd). Spomedzi zamestnávateľov bola už druhý rok najaktívnejšia Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, ktorej zamestnanci zostavili oproti minuloročným deviatim až 25 tímov Medických včiel,“ dodala hovorkyňa mesta Martin.

Kampaň spojila 60 miest

Na Slovensku sa do kampane zapojilo 60 miest, 1 731 tímov a 5 637 súťažiacich.

„V celkovom počte najazdených kilometrov, ušetrených CO2, v počte tímov a súťažiacich predbehla Martin len Bratislava (221 108 km), v kategórii najazdených kilometrov prepočítaných na počet obyvateľov iba mestá Svit a Čaňa. V rámci Slovenska absolvovali zamestnanci 132 595 ciest do práce a z práce na bicykli a najazdili spolu 782 620 km, čím dokázali oproti minulému roku vzdialenosť viac než zdvojnásobiť. Vďaka tomu sa do ovzdušia nevyprodukovalo 204 201 kilogramov CO2 a iných škodlivín v porovnaní s cestou autom,“ uzatvorila Kalmanová.

Text a foto: TASR