Výchovné koncerty absolvuje 3 500 stredoškolákov

n 14.6.2016 13:05 - Žilina

Výchovné koncerty zamerané na prevenciu závislostí dnešnej doby absolvuje počas tohto týždňa viac ako 3 500 stredoškolákov z 21 stredných škôl v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Tradičný projekt podľa hovorkyne ŽSK Lenky Zátekovej nadväzuje na potrebu zdôrazniť mladým ľuďom dôležitosť medziľudských vzťahov, problémov virtuálneho života, miesta rodiny v spoločnosti a komunikácie.

„Túto aktivitu podporujeme každoročne najmä preto, lebo je aj našou zodpovednosťou vplývať na mládež pri tvorbe jej hodnotového rebríčka. Formou koncertov chceme stredoškolákom z regiónov Turiec, Liptov, Orava, Kysuce a horné Považie priblížiť aktuálne problémy, ktorým by sa mali vyhýbať, ako sú závislosti či už drogové, gamblerstvo alebo dokonca násilie,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Doplnil, že prvý koncert dnes (14. 6.) absolvovalo v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Ružomberku viac ako 800 študentov z ružomberskej Strednej odbornej školy (SOŠ) polytechnickej, Obchodnej akadémie, Gymnázia, Spojenej školy a Školy úžitkového výtvarníctva.

Odkaz pozitívneho myslenia

Riaditeľka odboru školstva Úradu ŽSK Dana Mažgútová, zdôraznila, že je potrebné hľadať cestu, ako zanechať odkaz pozitívneho myslenia pre mladú generáciu.

„Aj tento rok autorské piesne o drogách a domácom násilí doplnia aktívne prezentácie, videoprojekcia a hovorené slovo s cieľom vyzdvihnúť slušné správanie a aktuálne problémy dnešnej doby,“ dodala Mažgútová s tým, že koncerty sa v utorok (14. 6.) presunú do Kysuckého Nového Mesta, streda (15. 6.) osloví študentov v Žiline, štvrtok bude patriť martinským stredoškolákom a záverečný koncert sa uskutoční v Námestove.

Župné štvrtky

Výchovné koncerty podľa Blanára nie sú jedinou aktivitou ŽSK, ktorú vyvíja v tejto oblasti.

„Všetkým občanom poskytujeme aj takzvané župné štvrtky, kedy majú u nás k dispozícii bezplatné sociálne, právne a zdravotnícke poradenstvo. Všetci, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii a nevedia ako ďalej, nájdu pomoc tiež v našich poradenských centrách Žilinského kraja, ktoré sa nachádzajú v Čadci, Dolnom Kubíne, Kysuckom Novom Meste, Liptovskom Mikuláši, Námestove, Ružomberku a Žiline,“ uzavrel Blanár.

Text a foto: TASR