Stoličné dni budú najmä o prvej písomnej zmienke

n 14.6.2016 10:15 - Liptovský Mikuláš

Tradičný letný jarmok s názvom Stoličné dni sa bude tento rok niesť v Liptovskom Mikuláši v duchu minulosti. V závere tohto týždňa (16. – 18. 6.) si obyvatelia i návštevníci pripomenú pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o meste príbeh Liptovského Mikuláša.

„Mestom poputuje v piatok 17. júna historický sprievod. Na jeho čele pôjdu herci preoblečení za známe osobnosti z mestskej histórie. Sprievod sa zhromaždí pred mestským úradom, poputuje cez Štúrovu ulicu a Baťovu uličku na Námestie žiadostí slovenského národa, kde si návštevníci pozrú divadelnú scénku,“ priblížil primátor Ján Blcháč.

Scénicko–slovné pásmo o významných predstaviteľoch Uhorska a Liptova si pre slávnostný sprievod pripravilo aj Liptovské múzeum v Ružomberku na nádvorí Čierneho orla. Pokiaľ sa ľudia nezapoja do sprievodu, môžu ho celý sledovať v priamom prenose na veľkoplošnej obrazovke na Námestí osloboditeľov.

Príde Jurošík aj zemepán

„Tu sa predvedú aj Jurošík a zemepán na potulkách. Pripravené sú tiež ukážky stredovekého tanca a maliarska škola Petra Michala Bohúňa. Členovia Matice slovenskej na pódiu uvedú scénku o prvej písomnej zmienke o meste,“ doplnila Soňa Višňovská z oddelenia marketingu a podnikania mikulášskej radnice.

Trojdňové slávnosti doplní aj v tomto roku tradičný jarmočný predaj, ktorému dominujú ľudoví remeselníci. „Bodkou za oslavou tohto významného výročia mesta bude vystúpenie Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala. Uskutoční sa v sobotu 18. júna o 18.00 hod. v synagóge,“ dodal primátor Ján Blcháč.

Text a foto: TASR